Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Piękny jubileusz

Piękny jubileusz

Niedawno 75–lecie  urodzin  obchodził  jeden  z  najstarszych  członków  Związku  Polaków miasta Chmielnicki pan  Edmund  Górnicki.
Urodzony  w  1937  roku w  drodze  do  Syberii, mały  Edmund żył z  przydomkiem «wrag  naroda».  Tak  go nazywali nauczycieli oraz urzędnicy ZSRS.
O trudnych losach Polaków, którzy  mieszkali   w czasach wojowniczego komunizmu  w polskiej  wiosce Greczany usłyszeli  członkowie polskich towarzystw  na spotkaniu  z jubilatem w obwodowym mieście. Część tych opowiadań trafiła do książki «Syberiada polska», wydrukowanej w Polsce.
Jako prezes Sekcji Represjonowanych Polaków, pan Edmund na przykładzie własnej rodziny opowiedział mieszkańcom Greczan o tym jak nacierpieli się Polacy Podola przez komunistyczne władze – ile rodzin straciło ojców i matek, którzy zginęli na Sybirze i tutaj blisko – w obwodzie Chmielnickim tylko przez to, że mówili po polski. Tylko po śmierci Stalina «wrogowie  ludu»    otrzymali  zezwolenie  na studiowanie na uczelniach wyższych.
Na uroczystym  zebraniu  konsul  Rzeczypospolitej  Polski w Winnicy pan Wojciech Mrozowski pogratulował jubilatowi, życząc długich lat życia oraz wręczył mu Podziękowanie od Konsula Generalnego pana Krzysztofa Świderka.


Członkowie ZPU m. Chmielnicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code