Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Petro Poroszenko popiera przeniesienie telewizji ATR z Krymu na Ukrainę

Petro Poroszenko popiera przeniesienie telewizji ATR z Krymu na Ukrainę

Po tym, jak okupacyjne rosyjskie władze zabroniły emisji jedynej krymskotatarskiej telewizji, działającej na półwyspie, strona ukraińska zaproponowała redakcji ATR przeniesienie się na swój teren i tworzenie programów według poprzedniego schematu, gwarantując wsparcie techniczne i ustawodawcze.

Kilka dni przed końcem marca minister kultury Wiaczesław Kyryłenko jako pierwszy wystąpił z podobną inicjatywą. 1 marca także prezydent Poroszenko na swoim Twitterze poinformował o wydanym przez niego rozporządzeniu dla Ministerstwa Polityki Informacyjnej dotyczącym stworzenia wszystkich niezbędnych warunków dla przeniesienia telewizji ATR na Ukrainę.

Liderzy krymskiego Medżlisu zaapelowali do ONZ z protestem przeciwko zakazowi rejestracji krymskotatarskiej telewizji ATR przez rosyjski Roskomnadzor. Według mieszkańców półwyspu to przeczy Deklaracji Organizacji Narodów Zjednoczonych w dziedzinie praw rdzennej ludności.

We wrześniu 2014 roku Rosja zarzuciła ATR działania ekstremistyczne, 28 marca na kijowskim Majdanie odbył się wiec poparcia dla jedynej krymskotatrskiej telewizji na świecie.

Słowo Polskie, 02.04.15 r.