Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » „Perła Podola” po raz pierwszy

„Perła Podola” po raz pierwszy

Fot. Włodzimierz DubiniewiczW sobotę, 28 stycznia w kościele Chrystusa Króla Wszechświata w Chmielnickim odbył się I Festiwal  Kultury Polskiej „PERŁA PODOLA” .

Rozpoczął się Festiwal Mszą świętą, celebrowaną przez księdza proboszcza Anatola Biłousa. Na mszy byli obecni przedstawiciele władz miejskich, konsulowie KG RP w Winnicy Urszula Filipkowska i Wojciech Mrozowski, przedstawiciel partnerskiego polskiego stowarzyszenia „Beskidy” (Żywiec) – Wiesław Sylwester Jakubiec oraz prezesi i członkowie polskich organizacji z obwodu chmielnickiego.
Festiwalowi Kultury Polskiej towarzyszyło otwarcie wystawy „Samarytanie z Markowej”, o której opowiedział konsul Mrozowski.

W imprezie wzięli udział zespoły: „POLONIA PODOLA”  z Latyczowa, „Barwy” – z Krasiłowa, „MAZURY” ze Maćkowiec, „Mazury” – z Chmielnickiego, „ROZMARYN”, Teatr Polski „SUKCES”, a także soliści – członkowie różnych organizacji polskich na Podolu. Największe „brawa” zdobył teatr lalek „SŁONECZKO” pod kierownictwem państwa Brylowych – Marii i Igora, który przygotował przedstawienie „Koziołek Matołek” na podstawie dzieła Kornela Makuszyńskiego.

Po zakończeniu Festiwalu każdy uczestnik otrzymał dyplom i kalendarz od naszych partnerów z Bytomia (Górnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”) , własnoręcznie wykonane przez dzieci z teatru „Słoneczko” zabawki i baloniki.

Organizatorem imprezy jest Związek Polaków przy kościele Chrystusa Króla Wszechświata w d. Płoskirowie przy wsparciu Kulturalno-Oświatowego Centrum im. J. Słowackiego. Festiwal został objęty honorowym patronatem Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

Bardzo dziękuję wszystkim, kto dołączył się do organizacji I Festiwalu Kultury Polskiej w Chmielnickim.  Do zobaczenia za rok!

Ludmiła Kotyk
prezes Związku Polaków przy kościele Chrystusa Króla Wszechświata w Chmielnickim
Dyrektor KOC im. J. Słowackiego, 31.01.17 r.