Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Patriotyczny seans filmowy do Święta Niepodległości Polski w Żytomierzu

Patriotyczny seans filmowy do Święta Niepodległości Polski w Żytomierzu

11 listopada 2014 roku, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości Polski ŻOMPO Związek Szlachty Polskiej zorganizował w kawiarni „Kawomania” pokaz filmu znanego polskiego reżysera Jerzego Hoffmana «1920 Bitwa Warszawska».

Na seans filmowy do niewielkiej kawiarenki przyszło blisko trzydziestu młodych żytomierzan. Przeważnie to byli członkowie Związku, uczący się języka polskiego i interesujący się historią kraju przodków. W oglądaniu filmu uczestniczyli także słuchacze państwowych kursów języka polskiego, działających przy szkole nr 21. Słowo powitalne przed pokazem skierowała do obecnych Wiktoria Mydzyn, która zwróciła uwagę widzów na szczególną aktualność filmu dla Polaków Żytomierza, bowiem „dziś Ukraina, jak i Polska 96 lat temu, w krwawej walce broni swojej niepodległości. Ponieważ w filmie przeplatają się dwa wątki fabularne – historyczny i miłosny” film ten może zaciekawić także młodzież.

Wydarzenia w „Bitwie…” rozwijają się na tle polsko-sowieckiej wojny z 1920 roku. Główni bohaterowie, jak i większość Polaków stają w obronie Ojczyzny przed bolszewickim zaborcą. Podczas całego trwania seansu widz śledzi losy małżeństwa Jana i Olgi Krynickich, którzy z szablą i przy cekaemie bronili wolności i niepodległości swojego kraju. Pod koniec filmu ranny Jan i pielęgniarka Olga spotykają się w szpitalu polowym. Znów są razem a Polska święci triumf militarny.

Ze względu na wojnę, toczącą się na Donbasie, film jest niezwykle aktualny i bliski także dla żytomierzan i innych mieszkańców Ukrainy. Podobne pokazy polskich filmów Związek Szlachty Polskiej razem z art-kawiarnią „Kawomania» planuje przeprowadzać regularnie.

Alina Dębicka, Anna Denysiewicz

GK

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code