Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Partia Polaków wraca do pierwotnej nazwy

Partia Polaków wraca do pierwotnej nazwy

O zaistnieniu możliwości powrotu do pierwotnej nazwy partii, określenie kierunków działalności oraz sprawozdanie dotyczące stanu rejestracji obwodowych ośrodków Partii Polaków „Solidarność” – to główne tematy, poruszane podczas kolejnego zjazdu Rady Politycznej Partii, które odbyło się 14 lutego w kijowskiej bibliotece im. Adama Mickiewicza.

Delegaci z różnych miast Ukrainy zostali poinformowani przez prezesa Stanisława Kosteckiego o tym, że w czterech miastach – Sumach, Równem, Winnicy oraz Chmielnickim już zostały zarejestrowane obwodowe ośrodki siły, powołanej by reprezentować interesy polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie w płaszczyźnie politycznej. W związku z tym, że poprzednio odbył się zjazd techniczny Bloku Piotra Poroszenki (BPP), na którym została podjęta decyzja o powrocie do starej nazwy – „Solidarność”, Partia Polaków otrzymała możliwość zrealizowania zadania Zjazdu Założycielskiego swojej partii – zarejestrowania jej pod nazwa – „Partia Polaków Ukrainy”. Podczas spotkania z zarządem BPP poruszano także tematy dotyczące ewentualnej przyszłej współpracy.

Okazało się, że oprócz czterech wyżej wymienionych miast, rejestracja obwodowych ośrodków niedługo zakończy się w ośmiu innych obwodach. Nadal trwa poszukiwanie liderów środowiska polskiego, mogących objąć stanowisko prezesa w obwodzie mikołajowskim, zaporoskim, zakarpackim, czernihowskim, czerniowieckim, wołyńskim oraz charkowskim. Obecnym na sali przypomniano o zakończeniu terminu rejestracji do 6 kwietnia, zgodnie z terminami, przewidzianymi ustawą „O partiach politycznych” z 2001 roku.

– W oparciu o chrześcijańsko-demokratyczny charakter naszej siły politycznej oraz działalności stricte politycznej, PPU będzie w partnerstwie z kościołem katolickim, walczyła w obronie życia poczętego. Partia Polaków również będzie broniła polskich inwestycji na Ukrainie, poprzez usługi doradcze i wsparcie w walce z korupcją i nieuczciwą konkurencją

Dodatkowo Partii Polaków planuje startować w najbliższych wyborach samorządowych, które są zaplanowane na październik 2015 roku.

Podczas sobotniego spotkania Rady PPU wszyscy jego uczestnicy brali aktywny udział w dyskusji i omówieniu spornych kwestii. Postanowiono wspólnym wysiłkiem wesprzeć te regiony, które mają problemy z rejestrowaniem obwodowych ośrodków i podjąć przygotowania do organizacji II Zjazdu członków Partii Polaków, który ma odbyć się wiosną lub na początku lata bieżącego roku.

Jerzy Wójcicki, 15.02.15 r.


{morfeo 756}