Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Papież przyjął zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Papież przyjął zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

W dniu 29 lutego 2020 roku Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji w Domu św. Marty w Watykanie arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zaprezentował Ojcu Świętemu prace przygotowawcze do zgromadzenia ogólnego Kościoła oraz podjęte przez Synod Biskupów w dniach 1-10 września 2019 r. w Rzymie kroki w opracowaniu planu duszpasterskiego na następną dekadę.

Papież Franciszek wyraził pełne poparcie dla inicjatyw duszpasterskich UKGK i podkreślił pilną potrzebę skutecznego duszpasterskiego towarzyszenia „Kościoła-matki swoim dzieciom, gdziekolwiek są na świecie”. „Katolickie Kościoły Wschodnie są wezwane do udziału w poszukiwaniu odpowiednich metod duszpasterstwa, które odpowiada ich tradycjom, a także dzisiejszym potrzebom” – podkreślił Ojciec Święty.

Na zakończenie audiencji abp Szewczuk podarował Ojcu Świętemu ikonę namalowaną na drewnianej przykrywie skrzyni na amunicję, symbolizującą ból narodu ukraińskiego w związku z trwającą wojną na wschodzie kraju. Ikona przedstawia Matkę Bożą, która słucha „krzyk bólu”, ale także jest wezwaniem do sprawiedliwego i autentycznego pokoju.

Ze swej strony papież Franciszek zapewnił, że stale śledzi sytuację w Ukrainie i modli się w intencji autentycznego pokoju, podkreślając, że „nie tymczasowy rozejm, ale prawdziwa wola słuchania i dialogu umożliwi pokój”.
Ikona Najświętszej Maryi Panny, podarowana przez abp Szewczuka papieżowi, należy do zbioru ikon „Męki”, namalowanych na drewnianych przykrywach skrzyń na amunicję w piątą rocznicę wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej na Donbasie. Przywiezione ze strefy wojennej drewniane pokrycia, przekształciły się w ikony jako modlitwa o pokój na Ukrainie. Pieniądze otrzymane ze sprzedaży ikon przekazywane są na potrzeby Pierwszego Ochotniczego Mobilnego Szpitala im. Mikołaja Pirogowa, największego pozarządowego szpitala na Donbasie, gdzie leczeni są ranni podczas rosyjsko-ukraińskiej wojny żołnierze.

Walentyna Jusupowa za: www.ekai.pl, 3 marca 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *