Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Papież Franciszek zachęcił katolików by angażowali się w politykę

Papież Franciszek zachęcił katolików by angażowali się w politykę

Źródło - ALESSANDRO DI MEO PAP/Epa. Franciszek pytał katolików czy angażują się w politykęPapież Franciszek 1 maja podczas spotkania z członkami Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego i włoską Uczniowską Ligą Misyjną zachęcał katolików do większego angażowania się w politykę, podając, jako przykład tych, którzy nią się „nie pobrudzili się” – Alcido de Gasperiego i Roberta Schumana.

– Czy katolik może zajmować się polityką? – pytał Papież. – Może? Nie słyszę! – mówił – Nie tylko może, ale powinien! Czy katolik może mieszać się do polityki? Powinien! – podkreślił Franciszek, zaznaczając, że polityka „nie jest łatwa” i niektórzy narzekają, iż jest to „świat zepsuty”. Tymczasem, zdaniem papieża, jest ona „rodzajem męczeństwa” – „męczeństwa codziennego”, polegającego na dążeniu do wspólnego dobra bez ulegania korupcji”.

Ojciec Święty przyznał, że w dzisiejszym świecie trudno jest „czynić dobro nie brudząc sobie trochę rąk ani serca”. Ale nawet wtedy nie należy się zniechęcać. – „Nie, Ojcze, nie zajmuję się polityką, bo nie chcę grzeszyć.” – „Ale nie czynisz dobra! Idź naprzód, proś Pana, by ci pomógł nie grzeszyć, a jeśli sobie pobrudzisz ręce, proś o przebaczenie i idź naprzód!”. Działaj, działaj – wzywał papież… Przykładem dla wiernych według Papieża są Alcido de Gasperiego we Włoszech i Robert Schuman we Francji, którego proces beatyfikacyjny jest w toku. – Tak, można zostać świętym, uprawiając politykę – stwierdził z mocą Franciszek.

Nieraz słyszymy: powinniśmy założyć partię polityczną. Trzeba umieć rozróżnić jednak, że Kościół nie jest partią polityczną, a wspólnotą chrześcijan, którzy oddają cześć Ojcu, naśladują Syna i przyjmują dar Ducha Świętego. – przekonywał papież 5 tysięcy uczestników spotkania członków Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, będącej kontynuacją dawnych Sodalicji Mariańskich, oraz związanej z nią Uczniowskiej Ligii Misyjnej z Włoch.

Słowo Polskie, na podstawie informacji polskich mediów, 03.05.15 r., KZ