Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Pamiętają o rodakach na Podolu. Młodzież z ZHR rozdała na Winnicczyźnie ponad 200 paczek z żywnością

Pamiętają o rodakach na Podolu. Młodzież z ZHR rozdała na Winnicczyźnie ponad 200 paczek z żywnością

Po kilku tygodniach przygotowań i zbierania darów dla rodaków ze wschodu na Podole wyruszyła 36-osobowa ekipa harcerzy ZHR okręgu mazowieckiego by w ramach akcji „Paczka” wręczyć te prezenty potrzebującym osobom polskiego pochodzenia.

W Chmielniku, Barze, Żmerynce oraz winnickiej parafii Św. Ducha na Wiszence wylądował kilkuosobowy desant warszawskiej młodzieży, która odwiedziła domy, gdzie mieszkają osoby starsze i samotne oraz rodziny wielodzietne.

200 paczek z makaronem, ryżem, słodyczami, konserwami w przeciągu dnia docierały do kresowych miejscowości a polscy harcerze po wykonaniu zadania musieli sobie poradzić z dodatkowym zadaniem – trafić do Winnicy, korzystając ze środków miejscowej komunikacji.

Z powodu kolejek na ukraińskiej granicy autobus z darami opóźnił się o 3 godziny do pierwszej na liście miejscowości, dlatego ostatnia ekipa ZHR-owców trafiła ze Żmerynki do Winnicy już daleko po 20.00.

Po całonocnej podróży i pracy przy dostarczeniu paczek polska młodzież jeszcze znalazła w sobie siły, by spotkać się z ukraińskimi kolegami, w tym i z „Płastu” (odpowiednika harcerstwa) i do późnej nocy łamać się opłatkiem, śpiewać kolędy i nawiązywać znajomości z winnicczanami.

Po noclegu i kolacji, za które warszawiacy serdecznie dziękują dyrektorowi szkoły nr12 Sergiuszowi Petrowiczowi, harcerze wyruszyli na poranną polską Mszę do kościoła kapucynów, gdzie w obecności Pani Ambasadorowej pomodlili się za szczęśliwy powrót do domu i pomyślne rozwiązanie trudnej sytuacji politycznej na Ukrainie.

Jak wspomina jeden z uczestników i koordynatorów wyjazdu Maciej Antosiuk, ten drugi wyjazd przyniósł warszawskiej młodzieży niemało wzruszeń i przeżyć. Kontakt z Polakami, mieszkającymi 500 km od polskiej granicy i mówiącymi wspaniałą kresową polszczyzną, motywuje harcerzy na kolejne i kolejne wyjazdy na Kresy w celu wsparcia rodaków tu mieszkających.

Serdeczne Bóg zapłać – mówią w imieniu Polaków Podola Lilia Łojewska, Artur Cyciurski, Tatiana Sołowiowa oraz ks. Sergiusz Tobnar. Ta materialna cząsteczka Polski, którą oni przywieźli z kraju przodków potwierdza siłę więzi pomiędzy Polakach po obie strony granicy.

Czekamy na was za rok!

Red.

W Żmerynce odbyło się spotkanie polskich harcerzy  z Polakami ze  Żmerynki. Celem spotkania było odwiedzenie  rodaków na Ukrainie  i przekazanie prezentów z okacji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Podczas spotkania odbył się koncert w wykonaniu zespołu „ Kropelki”.
Związek Polaków w Żmerynce chce serdecznie podziękować  za troskę wszystkim Warszawiakom i Życzymy Wam Wesołych  Świąt!!!

Wiktor Sokurenko

Stowarzyszenie Polaków w Barze składa  podziękowania dla młodzierzy charcerskiej z Polski za paczki świąteczne w darze osobom starszym i najbardziej potrzebującym. Taka akcja jest dobrym znakiem, świadectwem pamięci, troski, wdzięczności dla tych, którzy pielęgnowali polskość na Kresach.

Artur Cyciurski, bwp

 

 

 


 

 

Zdjęcia z przebiegu akcji „Paczka” na Podolu

{morfeo 480}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code