Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Pamięci Sokoła

Pamięci Sokoła

Zespół Poleskie Sokoły z występami zwiedził całą Polskę25 marca 2016 roku – 5 lat temu przestało bić serce pana Franciszka Popławskiego – wielkiego polskiego patrioty i utalentowanego artysty, człowieka, który dla wielu do dziś pozostaje przykładem miłości i wierności do swej ojczyzny.

Franciszek Popławski – Zasłużony dla Kultury Polskiej, kierownik znanego na Ukrainie i w Europie zespołu „Poleskie Sokoły”, prezes Stowarzyszenia Polaków Żytomierszczyzny „Polonia”, wielki patriota swojej ziemi, języka i wiary.

Franciszek Popławski urodził się w pięknej wsi poleskiej na Zwiahelszczyźnie z poetycką nazwą Łebedówka 1 lipca 1945 roku. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Lebedówce, pan Franciszek poszedł do szkoły w sąsiedniej wsi Barwinówka. W 1963 roku ukończył 11 klasę. Pamiętając o utraconych pod czas II wojny światowej krewnych i bliskich, pan Franciszek zdecydował się służyć w wojsku. Służbę wojskową pełnił w miasteczku Sławuta, gdzie ukończył szkolę zawodową. Jeszcze w wojsku ujawnił swój talent do śpiewu, malowania i wesołego żartu.

Przez całe życie pan Franciszek pracował cieślą na przedsiębiorstwie „Żytomierzdrew” w hali fabrycznej nr 3 „Meble na zamówienie”. Temu przedsiębiorstwu poświęcił 42 lata! Za gorliwą pracę i otwarte serce cieszył się szacunkiem wśród kolegów i kierownictwa. Uchwałą prezydenta Ukrainy pan Franciszek Poplawski otrzymał odznaczenie „Zasłóżony pracownik przemysłu drzewnego Ukrainy”.

Szczegółowe miejsce w życiu pana Franciszka zajmowała działalność społeczna. On był bardzo zaszczycony zaproszeniem do uczestnictwa w polskim zespole „Poleskie Sokoły”, rolę kierownika którego pełnił przez wiele lat.
Franciszek Popławski bardzo doceniał zaufanie kolegów i do ostatniej chwili życia pielęgnował i promował kulturę polską na Żytomierszczyźnie.

Ciężka choroba zrujnowała wszelkie plany. Z wielkim szacunkiem i dumą wspominamy odwagę pana Franciszka, który do ostatniej chwili walczył z bezlitosnym wrogiem i do ostatniej chwili żył nadzieją na powrót do zdrowia. Bez względu na cierpienie i ból pan Franciszek kontynuował swą działalność w zespole, aktywnie uczestniczył w przedsięwzięciach polonijnych i życiu religijnym Wschodniego Wołynia.

25 marca 2011 roku pan Franciszek Popławski odszedł do naszego Ojca Niebieskiego.

W lipcu 2013 roku konsulowie z KG RP w Winnicy odsłonili pomnik na grobie ś.p. Franciszka Popławskiego na Cmentarzu Katolickim w Żytomierzu.

Dom Polski w Żytomierzu, 18.03.16 r.

 

Franciszek Popławski, Zygmunt Węgłowski (prezes Stowarzyszenia Kombatantów Wojska Polskiego Żytomierszczyzny), Tadeusz Reńkas (pierwszy prezes Stowarzyszenia Polaków Żytomierszczyzny „Polonia”)

 

Zespół Poleskie Sokoły zwiedził z występami całą Polskę