Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ku pamięci „Polaka z ukraińskim sercem”

Ku pamięci „Polaka z ukraińskim sercem”

Członkowie winnickiej delegacji oraz illinieccy samorządowcy kierują się do szkoły muzycznej (po prawej), na której 31 czerwca zostanie odsłonięta tablica, upamiętniająca Tomasza PaduręW 215. rocznicę urodzin w Illińcach zostanie upamiętniony Tomasz Padura, autor piosenki „Hej, Sokoły”.

– Mickiewicz wielki poeta, ale kto go zna, a mnie śpiewa cała Polska i Ukraina! – mawiał o sobie Podolanin Tomasz Padura, polsko-ukraiński poeta i pieśniarz, który urodził się 215 lat temu w Ilińcach (obw. winnicki) i zmarł 145 lat temu w Koziatyniu.

W kolejną rocznicę urodzin autora słynnej na cały świat piosenki „Hej, Sokoły” prezesi winnickiego Stowarzyszenia „Kresowiacy” (Jerzy Wójcicki) i Winnickiego Stowarzyszenia Historycznego (Oleksander Fedoryszen) spotkali się w Illińcach z burmistrzem tego miasta Wołodymyrem Jaszczukiem w celu omówienia możliwości upamiętnienia Tomasza Padury poprzez umieszczenie granitowej tablicy na szkole muzycznej z początku XX w. przy ulicy Sobornej.

Winniczanie zarejestrowali w sekretariacie list z prośbą o pozwolenie Rady Miasta na umieszczenie tablicy i wyznaczyli z burmistrzem i jego zastępcą wstępny termin jej odsłonięcia. Wołodymyr Jaszczuk zaproponował datę 20 czerwca, gdyż w tym dniu wypada kolejna rocznica założenia Illiniec.

Po uzgodnieniu tekstu tablicy z władzami miasta i podjęciu przez illiniecką Radę Miasta pozytywnej decyzji w sprawie upamiętnienia Padury tablica zostanie wykonana w jednej z winnickich warsztatów i zamontowana na szkole muzycznej w Illińcach.

Ciekawostką jest fakt, iż tablica, poświęcona Padurze pojawi się w odległości dwudziestu metrów od drzewa posadzonego w Illińcach przez polskiego pisarza Jarosława Iwaszkiewicza, który odwiedzał Podole w 1971 roku.

Dlaczego Tomasz Padura zasługuje na miano polsko-ukraińskiego poety i kompozytora? Bowiem jego rodzina wywodziła się z ukraińskiej, spolszczonej, szlachty herbu Sas i w podczas powstania listopadowego Padura mężnie walczył w obronie zniewolonej Rzeczypospolitej. Podolski „piewca kozaczyzny” pisał po ukraińsku używając „łatynki”.

Po polsku Tomasz Padura napisał swój największy przebój „Hej, sokoły”, chętnie śpiewany przez Polaków i Ukraińców. A chociaż wyraził się raz niemile o Mickiewiczu, ale przełożył na język ukraiński jego „Konrada Wallenroda”.

W Polsce „Hej, sokoły” stały się popularne w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Po 1989 roku ten utwór nabrał charakteru piosenki biesiadnej.

Słowo Polskie, 31.03.16 r.


Winniczanie oraz burmistrz Illiniec Wołodymyr Jaszczuk (po lewej) przy szkole muzycznej w Illińcach, na której zostanie umieszczona tablica, poświęcona Tomaszowi Padurze


Brzoza, posadzona przez Jarosława Iwaszkiewicza w 1977 r.

 

Napis na kamieniu: „Te drzewa zostały posadzone przez polskiego pisarza Jarosława Iwaszkiewicza, rosyjskiego – Wiktora Borysowa oraz ukraińskiego – Dmytra Pawłyczka podczas Dni Polskiej Literatury w Ukraińskiej RSR, 21.04.1977 r.”


Oleksander Fedoryszen, Wołodymyr Jaszczuk oraz Jerzy Wójcicki

 

Samorządowcy z Illiniec, Aleksander Fedoryszen oraz polonistka Lena SemenowaByła synagoga w illińcach, dzisiaj – fabryka mebli


Były kościół rzymskokatolicki w Illińcach (obecnie dom mieszkalny)

 

Były kościół rzymskokatolicki w Illińcach (obecnie dom mieszkalny)

 

Nowy kościółek w Illińcach


Krzyż, upamiętniający ofiary Wielkiego Głodu i represji politycznych na Ukrainie