Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Pamiątki polskiej kultury na Podolu w ramach „Dni Dziedzictwa Europejskiego”

Pamiątki polskiej kultury na Podolu w ramach „Dni Dziedzictwa Europejskiego”

„Dni Dziedzictwa Europejskiego” to ogólnoeuropejska inicjatywa Rady Europy, która przewiduje dostęp społeczności do obiektów zamkniętych, organizację interaktywnych wystaw, prezentację nowych wycieczek i wydarzeń wyjątkowych w celu przyciągnięcia uwagi do dziedzictwa materialnego i niematerialnego.

W ramach obchodów „Dni Dziedzictwa Europejskiego” w Winnicy wszyscy chętni mogli wziąć udział m.in. w wizycie do Archiwum Państwowowego Obwodu Winnickiego i Muzeum Krajoznawczego.

Tegorocznym tematem wycieczek, które odbędą się w całej Europie, jest „Dziedzictwo i edukacja: lekcje warte powtórzenia”.  W związku z tym w Winnicy odbyła się wycieczka do dawnego klasztoru Jezuitów, w którym obecnie mieści się Obwodowe Archiwum Państwowe. Wcześniej klasztor pełnił funkcję twierdzy miejskiej, był otoczony wysokim kamiennym murem, dzięki czemu utrwaliła się historyczna nazwa „Mury”. Budowla powstała w pierwszej ćwierci XVIII wieku.

W czasopismach z połowy XIX wieku można było zobaczyć listę przedmiotów, którym szkolono uczniów na terenie Wschodniego Podola  jeszcze w 1843 roku. Wśród przedmiotów był m.in. język francuski, katechizm i algebra. Na zakończenie wystawy zwiedzający mogli dostać się do  „mózgu” archiwum, w którym tysiące papierowych dokumentów są przechowywane na metalowych półkach – czasopisma z sesji Rady Obwodowej w Winnicy i kolorowe albumy poświęcone Leninowi.

Posunięcia z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się z inicjatywy Departamentu Marketingu i Turystyki  Winnickiej Rady Miejskiej przy wsparciu Ministerstwa Kultury Ukrainy, przedsiębiorstwa komunalnego „Centrum Historii Winnicy”, Archiwum Państwowego Obwodu Winnickiego, Obwodowego Muzeum Krajoznawczego i Muzeum Sztuki.

Szczegóły o ciekawostkach przedstawionych w ramach „Dni Dziedzictwa Europejskiego” przedstawiła Helena Łapczuk-Żurakowska:

W ramach „Edukacji w Murach” mieliśmy możliwość zobaczyć nasze archiwum państwowe, które znajduje się w najstarszym z zachowanych winnickich zabytków – kolegiacie jezuickiej ( wybudowanej w 1610 roku). Podczas wycieczki zostały przedstawione kolorowe zeszyty uczniów z czasów I Rzeczypospolitej, Imperium Rosyjskiego, rejestry urzędów stanu cywilnego z pierwszych lat władzy radzieckiej, przerażające dokumenty represjonowanych, księgi Kościoła katolickiego, cerkwi i synagog, księgi rewizyjne i wyznaniowe. Można było również zobaczyć na żywo zakamarki budynku – czego zwykle nie da się zrobić.

Drugą atrakcją była wizyta do Obwodowego Muzeum Krajoznawczego w Winnicy. W muzeum prezentowane są flora i fauna Podola, znaleziska archeologiczne z jego terenu. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć paradny hełm kabaset, który zwykle znajduje się w zapasach, część zawalonej podłogi, otwierającej kolejną część podziemnych korytaży w jezuickim kolegium, kopię pierwszej  XIV – wiecznej warowni w Winnicy zbudowanej przez książąt Koriatowiczów. A na deser można było zagrać w stare gry, pisać stylosem na woskowej deseczce i na chwilę zostać kaligrafem biorąc w ręce prawdziwe gęsie pióro i zanurzając go w atrament z orzechów dębowych i witriolu.

Ostatnia atrakcja to spotkanie z  piękną sztuką – wizyta do naszego Muzeum Sztuki . Wśród eksponatów -paradne portrety rodziny Potockich i niesamowita okazja do zobaczenia fresku z katedry dominikańskiej. Jak na mnie zaskakującą wiadomością jest to, że część ikonostasu była namalowana Tropininem – twarze Świętego Mikołaja i Boga Ojca zostały odwzorowane z wiejskiego kowala. Bardzo smutne jest uświadomienie sobie faktu, ile zostało utracono  (z ponad 100 pałaców pozostało około 30), spalono, skradziono, zabrano i wywieziono w czasach po rewolucji 1917 roku, za Sowietów i podczas II wojny światowej. Kończąc wizytę w Muzeum mieliśmy okazję poczuć się artystą, malując ceramikę trypolską.

Lidia Baranowska, Helena Łapczuk Żurakowska, 7 października 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *