Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Otwarcie wystawy zdjęć powojennych zdjęć Warszawy i Polski autorstwa Henry’ego N. Cobba w Winnicy

Otwarcie wystawy zdjęć powojennych zdjęć Warszawy i Polski autorstwa Henry’ego N. Cobba w Winnicy

Źródło - dokis.pl

Otwierając obchody Narodowego Święta Niepodległości, Konsulat Generalny RP w Winnicy serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy Domu Spotkań z Historią, pt.: „1947 BARWY RUIN. Warszawa i Polska w odbudowie na zdjęciach Henry’ego N. Cobba”, która odbędzie się w Winnickim Obwodowym Muzeum Krajoznawczym (ul. Soborna 19) dn. 6 listopada 2015 r. o godz. 15.00.

W roku 1947 grupa amerykańskich architektów odwiedziła m.in. Anglię, Czechosłowację i Polskę, by obejrzeć postępy w odbudowie tych krajów ze zniszczeń wojennych. Prezentowane kolorowe fotografie Henry’ego N. Cobba pokazują m.in. zrujnowaną Warszawę, Szczecin i Wrocław. Planując prowadzone na niespotykaną dotąd skalę prace związane z odbudową, polscy architekci i urbaniści czerpali z przedwojennej myśli urbanistycznej. Były to jednak ostatnie miesiące, w których cieszyli się względną wolnością w projektowaniu. Autorzy wystawy: varsavianista Krzysztof Jaszczyński i architekt Maria Sołtys – zestawili fotografie zniszczonych obiektów z projektami, które miały być realizowane.

Zapraszamy!

Słowo Polskie, na podstawie informacji KG RP w Winnicy, 04.11.15 r.