Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Otwarcie wystawy „W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944–1993” w Żytomierzu

Otwarcie wystawy „W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944–1993” w Żytomierzu

Konsulat Generalny RP w Winnicy serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej, pt.: „W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944–1993”, która odbędzie się 13 stycznia o 16:00 w Żytomierskiej Obwodowej Naukowej Bibliotece im. Olżycza (ul. Nowy Bulwar 4).

W otwarciu wystawy weźmie udział Jacek Pawłowicz, kierownik Referatu Edukacji Historycznej Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

Wystawa „W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944–1993” przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Na 56 planszach zaprezentowano około 150 zdjęć ukazujących różne formy uzależnienia Polski od Związku Radzieckiego. Zasadnicza część ekspozycji obejmuje lata 1944–1993. Jednak jej autorzy zaprezentowali szerszy kontekst stosunków polsko-radzieckich, począwszy od wojny polsko-bolszewickiej, poprzez pakt Ribbentrop-Mołotow, Zbrodnię Katyńską, konferencję w Jałcie, aż po opuszczenie terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez ostatnie oddziały Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w 1993 roku.

W trakcie prezentacji wystawy odbędzie się prezentacja książki „Polska – narys dziejów” w języku ukraińskim, przygotowaną przez polski Instytut Pamięci Narodowej specjalnie z myślą o ukraińskim czytelniku.

Organizatorzy prezentacji wystawy – Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Winnicy oraz Żytomierskim Obwodowym Związkiem Polaków.

Słowo Polskie, na podstawie informacji KG RP w Winnicy, 05.01.16 r.