Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Otwarcie wystawy „Polacy na Żytomierszczyźnie – wczoraj i dziś” w Polsce

Otwarcie wystawy „Polacy na Żytomierszczyźnie – wczoraj i dziś” w Polsce

W sobotę 7 października 2017 roku w Muzeum w polskim Gostyniu otwarto wystawę fotograficzną „Polacy na Żytomierszczyźnie – wczoraj i dziś”.

Udział w imprezie wzięli Walentyna Jusupowa (Studencki Klub Polski) i Zygmunt Wengłowski (Stowarzyszenie Weteranów Wojska Polskiego Żytomierszczyzny). W otwarciu wystawy uczestniczyli m. in.: Eugeniusz Kruk – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu, Grzegorz Skorupski – zastępca burmistrza Gostynia, Przemysław Pawlak – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, Alojzy Smyczyński – prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Gostyń, dr Zbigniew Kulak i dr Paweł Kasztelan.

Na wystawie można obejrzeć blisko 80 zdjęć ukazujących dawne i obecne życie Polaków Żytomierza i obwodu żytomierskiego. Wystawa została podzielona na następujące sekcje: „Skąd wzięły się Polacy na Żytomierszczyźnie”, „Polacy Żytomierszczyzny podczas II wojny światowej”, „Polak-Katolik, Odrodzenie polskości w latach 90”, „Nowe tendencji w środowisku polskim w latach 2000”, „Polskie media, polskie szkoły na Żytomierszczyźnie”. Ekspozycja czynna będzie w gostyńskim Muzeum do 31 października 2017 roku.

Ponadto w ramach przedsięwzięcia w Gostyniu odbyło się ponad godzinne spotkanie w sali konferencyjnej z płk. Zygmuntem Wengłowskim – polskim weteranem II wojny światowej, prezesem Stowarzyszenia weteranów Wojska Polskiego Żytomierszczyzny.

Po zakończeniu uroczystości gości z Ukrainy mieli możliwość wziąć udział w Festiwalu Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”. Koncert pt.: „Nieznany Józef Zeider” w wykonaniu Orkiestry „Sinfonia Varsovia” oraz Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” – pod dr. Jerzego Maksymiuka odbył się w Bazylice księży Filipinów na Świętej Górze.

Partnerami Muzeum w organizacji ekspozycji są: Gmina Gostyń, Dom Polski w Żytomierzu i Studencki Klub Polski w Żytomierzu. Oba polonijne podmioty działają przy wsparciu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, kto przyczynił się do organizacji i realizacji tej wystawy oraz za bardzo miłe i przyjemne przyjęcie w Gostyniu.

Zygmunt Wengłowski urodził się w 1925 roku w miejscowości Soroczeń w obwodzie żytomierskim. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Ojciec Zygmunta wiosną 1930 roku został aresztowany przez bolszewików i wysłany na Syberię. Po sfabrykowanej zarzutach bez sądu został skazany na karę śmierci. Wyrok przez rozstrzelanie wykonano 26 marca 1938 roku. Zygmunt uczył się w polskiej szkole, niemieckiej i ukraińskiej. W 1941 roku ukończył pierwszy kurs technikum mechanicznego w Żytomierzu. Wiosną 1944 roku na ochotnika zgłosił się do Armii Polskiej w ZSRS. W składzie swej jednostki samochodowej szedł przez Bug, Chełm, Lublin, wzdłuż Wisły i uczestniczył w walkach na przyczółku warecko-magnuszewskim (sierpień 1944 roku). W listopadzie 1944 roku został skierowany na szkolenie do Oficerskiej Szkoły Broni Pancernej w Chełmie. Był podchorążym w plutonie szkolenia dowódców ciężkich dział samochodowych szkolnego dywizjonu. Po zakończeniu wojny pozostał w wojsku jako oficer czołgista. Pełnił służbę w Poznańskim Okręgu Wojskowym. W końcu 1946 roku skierowano go do Akademii Wojskowej Broni Pancernej w Moskwie. Zakończył studia i ponad 20 lat służył na inżynieryjno-technicznych stanowiskach w wojskach pancernych. Ostatnim stanowiskiem, które pełnił w stopniu pułkownika była funkcja zastępcy naczelnika Wyższej Szkoły Broni Pancernej w Uljanowsku 1967-1975). Po zakończeniu służby pracował w zakładach wojskowych w Uljanowsku i Mytiszczu pod Moskwą. W 1990 roku wrócił do Żytomierza. W 1997 roku został wybrany na prezesa Stowarzyszenia Kombatantów Wojska Polskiego na Żytomierszczyźnie.

Walentyna Jusupowa, prezes obwodowej organizacji „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu, 14.10.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code