Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Otwarcie Kapliczki Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia w Połonnym

Otwarcie Kapliczki Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia w Połonnym

Dzień 1 września u wielu osób wywołuje różne skojarzenia. Dla dzieci i młodzieży jest to dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego, dla dorosłych – dniem trudnym, przypominającym o rozpoczęciu II wojny światowej w Polsce. Dla mieszkańców Połonnego, miasteczka, położonego w obwodzie chmielnickim 1 września zaczynając od 2016 roku będzie kojarzyło się przede wszystkim z uroczystym zaproszeniem Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia do ich domów, bowiem w tym dniu odbyło się uroczyste otwarcie kapliczki Matki Bożej w jednej z dzielnic miasta – Goroszkach.

W tym roku wspólnota polska i osoby wyznania katolickiego głównie z dzielnicy Goroszki postanowili zbudować w Połonnym kapliczkę, gdzie będą mogli częściej się spotykać i wspólnie uczestniczyć w modlitwie, gdyż do kościoła, który jest oddalony 5 km, nie wszystkie osoby mają możliwość dojeżdżać. Chcieli by i w ich części miasta powstało miejsce, jak sami mówią „święte”.

Dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia otrzymali dzięki wygranemu grantu w kolejnej edycji programu grantowego organizowanego przez „Społeczna inicjatywa Romana Macoły „Instytut soldarności wspólnot” (wer. ukr.:„Громадянська ініціатива Романа Мацоли «Інститут солідарності громад) oraz datkom osób prywatnych i przedsiębiorców.

Ogromną rolę w organizowaniu tego przedsięwzięcia odegrała rodzina Marii Łaskarżewskiej, która poświęciła swoją pracę i czas prywatny na realizację projektu i jego pomyślnie zakończenie.

Dzięki jej zaparciu oraz zaangażowaniu innych członków wspólnoty otwarcie i poświęcenie kapliczki odbyło się 1 września w obecności księży z Parafii w Połonnym, deputowanego Romana Macoły, władz miasta Połonnego oraz społeczności lokalnej i przedstawicieli lokalnych mediów.

Dziś przy kapliczce zatrzymuje się każdy, jedni na dłużej, inni – na chwilę, dla jednych jest to chwila dla degresji, dla innych – dla modlitwy. Wierzymy, że Maryja, Matka Jezusa, wysłucha prośby osób potrzebujących i otoczy swoją opieką nie tylko mieszkańców Połonnego i jego gości ale także wzystkich mieszkańców Polski i Ukrainy.

Wszystkim tym, kto przyczynił się do pozytywnego zakończenia realizacji tego przedsięwzięcia serdeczne „Bóg zapłać!”. Miasto Połonne zyskało jeszcze jedną pamiątkę historyczną.

Katarzyna Gryta, 28.09.16 r.