Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Osti – uczestnik Bitwy o Anglię z Sarn na Wołyniu

Osti – uczestnik Bitwy o Anglię z Sarn na Wołyniu

Na zdjęciach: 1. Pilot Piotr Ostaszewski-Ostoja. Public domain. 2. Osti przed swym samolotem Spitfire I PR-Q (R6631), 609. dywizjon RAF.

Urodził się 19 maja 1910 r. w Sarnach. Po szkole przez trzy lata studiował chemię w Politechnice Lwowskiej. Lecz od młodości pociągało go niebo, więc w 1934 r. porzucił naukę i wstąpił do Szkoły Oficerskiej Lotnictwa w Dęblinie.

Ponieważ Piotr Ostaszewski był jednym z najlepszych na roku, otrzymał prawo wyboru miejsca służby. Znalazł się więc w 3 Pułku Lotniczym w Poznaniu. Wkrótce sam uczył młodych pilotów, zostając instruktorem w Wyższej Szkole Pilotażu w Grudziądzu. W kampanii wrześniowej 1939 r. walczył w składzie tzw. grupy dęblińskiej utworzonej przez instruktorów.

Po klęsce Polski przedostał się do Francji, a stamtąd do Wielkiej Brytanii. Tam w sierpniu 1940 r. porucznik Ostaszewski-Ostoja został przydzielony do 609 Dywizjonu Myśliwskiego Królewskich Sił Powietrznych (RAF). Niezwykłe dla Brytyjczyków długie nazwisko towarzysze broni zastąpili krótkim «Osti».

W lipcu 1940 r. niemiecka Luftwaffe rozpoczęła masową operację o dominację w powietrzu nad Wielką Brytanią – ten kraj jako pierwszy wypowiedział wojnę Trzeciej Rzeszy po jej ataku na Polskę. Niemcy mieli kilkakrotną przewagę w liczbie samolotów, ale nie udało im się osiągnąć zwycięstwa. Łącznie w Bitwie o Anglię wzięło udział 144 Polaków. Zestrzelili ok. 170 samolotów, co stanowiło prawie 12 % wszystkich strat Luftwaffe.

Już ósmego dnia po rozpoczęciu służby Osti zademonstrował Brytyjczykom mistrzostwo polskich pilotów. 13 sierpnia 1940 r. Ostaszewski-Ostoja zestrzelił dwa bombowce Junkers, a dwa dni później – myśliwiec «Messerschmitt-110».

25 sierpnia polski pilot został ranny w walce powietrznej, ale potrafił wylądować uszkodzonym Spitfirem. Po leczeniu w szpitalu wrócił na służbę. Ukończył wojnę w 307 Dywizjonie Myśliwskim Nocnym Lwowskich Puchaczy. Był trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, a także brytyjskim Krzyżem Wybitnej Służby Lotniczej. W 1948 r. awansował do stopnia kapitana RAF. Po wojnie zmienił nazwisko na Raymond i zamieszkał w Wielkiej Brytanii.

Sergij  Porowczuk za: KG RP w Łucku, 14 lutego 2021 r.

Na zdjęciach: 1. Pilot Piotr Ostaszewski-Ostoja. Public domain. 2. Osti przed swym samolotem Spitfire I PR-Q (R6631), 609. dywizjon RAF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code