Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Ostatnie próby przed Narodowym Czytaniem 2017

Ostatnie próby przed Narodowym Czytaniem 2017

W sobotę 2 września oprócz Polski Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego odbędzie się w wielu innych krajach świata, także na Ukrainie.

Ta lektura została wybrana poprzez internetowe głosowanie. Finał akcji zostanie zainaugurowany przez polską Parę Prezydencką w Ogrodzie Saskim.  W Polsce wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00 i potrwa do wieczora.

W Winnicy „generalna próba” przed sobotnim czytaniem „Wesela” odbyła się dzień wcześniej. Członkowie „Konfederacji Polaków Podola XXI w.”, „Centrum Rozwoju i Partnerstwa Polonia”, „Chrześcijańsko-Demokratycznego Związku Polaków” i in. zebrali się o godzinie 18.00 w parku przy Placu Europejskim by na łonie przyrody i w nieoficjalnej atmosferze zmierzyć się z dosyć trudnym zadaniem, zważając na styl i staropolski język.

„Wesele” mogło stać się lekturą dla „narodowego czytania” już rok temu, lecz o włos przegrało z „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W tym roku konkurentami dzieła Wyspiańskiego stały się „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, i „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego.

Za Wyspiańskiego głosowało ponad 15 tys. internautów.

W 2016 roku Narodowe Czytanie pod patronatem polskiej Pary Prezydenckiej odbyło się w ponad 2000 miast i miejscowości w Polsce i zagranicą.

Słowo Polskie, fot. Natalia Abaszkina, 02.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code