Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Orkiestra Reprezentacyjna Polskich Sił Powietrznych z pompą zagrała w Winnicy

Orkiestra Reprezentacyjna Polskich Sił Powietrznych z pompą zagrała w Winnicy

Centralne uroczystości na Podolu z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11.XI.2012 r. organizator – Winnicki KG RP – podzielił na trzy części – poranna Msza święta, koncert w filharmonii winnickiej oraz wieczorne przyjęcie w jednej z winnickich restauracji.

Najciekawszym oraz takim który pozostawi najwięcej wspomnień u widzów zapewne był koncert z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Polskich Powietrznych Sił Zbrojnych w filharmonii, który zaczął się o 16.00 i trwał ponad 1,5 godziny. Z jednej strony – dzięki wysokiemu poziomu wykonania przez polskich muzyków w mundurach lotniczych, z drugiej – dzięki dyrygentowi Pawłowi Joksowi, który, będąc integralną częścią orkiestry, dał z siebie wszystko – klaskał, śpiewał, komentował – swoim emocjonalnym podejściem zagrzewał publiczność, by robiła to samo. Na początek wykonanie hymnów Polski i Ukrainy, krótkie przywitanie konsula generalnego Krzysztofa Świderka, i przed oczami i uszami publiczności ukazała się cała historia walki Polski o Niepodległość – od Insurekcji Kościuszkowskiej przez walki Legionów Polskich Piłsudskiego o odzyskanie granic II RP, obronę Rzeczypospolitej przed sowieckim i faszystowskim najeźdźcą aż po okres PRL. Pierwsza brygada, polonez Kościuszki, Warszawianka – kierownik orkiestry Paweł Joks wprowadził widzów w atmosferę koncertu słowami – Pieśń patriotyczna jest bardzo ważnym elementem podtrzymywania pamięci narodowej i kiedy trzeba zagrzewała i zagrzewa do walki.

Nie trzeba było słów – melodie znane od dziecka, śpiewane przez babć i dziadków, nucili wszyscy. Łzami wzruszenia oraz gromkimi „Brawo” bezustannie reagowali widzowie – i nic dziwnego, przytłaczająca większość zebranych to – członkowie organizacji polonijnych obwodów winnickiego i chmielnickiego, duchowieństwo oraz uczestnicy polonijnych zespołów artystycznych.

Po wiązance patriotycznej orkiestra przeszła do bardziej współczesnej muzyki – od znanych polskich seriali – „Czarne chmury”, „Wołodyjowski” – do popularnej muzyki światowej – Czardasz, Piraci z Karaibów, Oczy Czornyje, hitów muzyki latynoskiej. Tutaj ożywiła się już ukraińska część widowni. Przedstawiciele władz obwodowych oraz miasta sądząc z uśmiechów na twarzach oraz żywej reakcji na słowa dyrygenta, bawili się wspaniale.

Prócz utworów instrumentalnych podczas koncertu można było posłuchać także i solistki zespołu – Karoliny Garlińskiej-Ferenc, która wykonała „Pieśń o Marszałku”, szereg uczuciowych piosenek o miłości, w czym pomagał jej… konsul generalny, który wspaniale wczuł się w rolę partnera solistki, śpiewał i tańczył ku radości całego personelu winnickiej polskiej placówki dyplomatycznej.

Pod koniec koncertu z krótkim przemówieniem wystąpili zastępcy ukraińskich i polskich Powietrznych Sił Zbrojnych. Szczególnie ujmująco zabrzmiało wystąpienie płk Zbigniewa Sadka- Szefa Oddziału Wychowawczego Dowództwa Sił Powietrznych – Trzeba swoją kulturę kultywować aby przetrwać – przetrwać jako Polacy. Duża Ojczyzna nigdy nie zapomni o swojej małej Ojczyźnie a my, żołnierze w stalowych mundurach zawsze jesteśmy gotowi do Was przylecieć nie tylko na skrzydłach Herculesa. Pułkownik Sadek zapewnił, że Polska będzie wspierała Ukrainę na drodze do NATO oraz Unii Europejskiej a jego ukraiński kolega podziękował Polakom za przylot do lotniczej stolicy Ukrainy (w Winnicy mieści się sztab Ukraińskich Sił Powietrznych) oraz wyraził nadzieję na owocną dalszą współpracę.

Stojąc w kolejce po ubrania do garderoby można było ocenić reakcję publiczności na koncert lotników. Polacy żywo dzielili się wrażeniami, widać było że organizatorzy mogą być dumni ze swojego pomysłu zaproszenia na Ukrainę Reprezentacyjnej Orkiestry Powietrznych Sił Zbrojnych.

Jerzy Wójcicki

Zdjęcia z koncertu

{morfeo 218}

oraz wideo

{youtube}J5XFfzuBTkE{/youtube}

{youtube}5wj98xKvcqM{/youtube}

{youtube}TQMvZSNhpLA{/youtube}

{youtube}633QnVcM3JI{/youtube}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *