Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Organowy koncert kolęd u kapucynów

Organowy koncert kolęd u kapucynów

29 stycznia w winnickim kościele Matki Bożej Anielskiej po dziecięcej Mszy świętej odbył się wspaniały koncert kolęd.

Pieśni ku czci nowo narodzonego Dzieciatka Jezus stworzone na Podolu oraz za oceanem w Stanach Zjednoczonych wykonała na organach Tetiana Olszewska.

W roli prowadzącego imprezy wystąpił proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej Kapucyn Konstanty Morozow. Z humorem zachęcał zebraną na koncercie młodzież i ich rodziców do odpowiadania na pytania dotyczące nazw kolęd. Zgadywanie angielskich słówek przerosło w zabawę, polegającą np. na powiedzeniu w języku angielskim zdania „Życzę ci wesołych świąt bożonarodzeniowych”, które okazało się nazwą znanej kolędy „I wish You a Merry Christmas”.  Brzmienie innej kolędy rodem z Wielkiej Brytanii przypominało znane polskie winszowanie „Niech żyje nam niech żyje nam, niech żyje długie lata”.

Na koniec koncertu Tetiana Olszewska wykonała znaną podolską kolędę-szczedriwkę „Szczedryk”, autorem której uważany jest Mykoła Leontowycz. Cały świat zna ją pod tytułem „Carol of Bells”. W stolicy Podola wykonanie tej pieśni ma szczególne znaczenie bo w ramach tak zwanego #щедрик100challenge, flashmobu podchwytywanego przez wykonawców na całym świecie wykonało ja kilkadziesiąt artystów i formacji artystycznych.

Słowo Polskie, 30.01.17 r.

 
Organistka Tetiana Olszewska


{youtube}JNOiGQJ6zOc{/youtube}