Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Online spotkanie pt. „Tradycje i zwyczaje Bożonarodzeniowe”

Online spotkanie pt. „Tradycje i zwyczaje Bożonarodzeniowe”

W dniu 21 grudnia br. odbyło się spotkanie online z Polakami z różnych krajów, którzy dzieliły się doświadczeniem przeżywania świąt Bożego Narodzenia w kontekście tradycji i zwyczajów, jakie nam towarzyszą.

W tym spotkaniu wzięli udział goście specjalni, odpowiedzialni za sprawy i kontakty Polski z Polonią i Polakami na świecie oraz prezesi organizacji polskich, m.in.: Jan Dziedziczak – Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; Maria Koc – Senator RP, wicemarszałek Senatu IX kadencji, polityk, samorządowiec, menadżer i animator kultury, działaczka społeczna współpracująca z wieloma organizacjami pozarządowymi w zakresie kultury, edukacji, turystyki i rozwoju lokalnego oraz zacieśniania kontaktów z Polonią i Polakami na Wschodzie; Teresa Berezowska – przewodnicząca Rady polonii Świata; Andżelika Borys – działaczka polska na Białorusi, demokratycznie wybrana przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi; Małgorzata Miedwiediewa – dyrektor Domu Polskiego w Barze; Walentyna Jusupowa – prezes obwodowej organizacji społecznej „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu; ks. Andrzej Zalewski – kapłan pochodzący z diecezji drohiczyńskiej, obecnie pracujący od kilku lat w diecezji Arezzo we Włoszech; Władysław Wojnicz – kierownik komercyjny Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

W czasie tego spotkania, każdy z zaproszonych gości mógł podzielić się świadectwem z przeżywania świąt Bożego Narodzenia, opowiedzieć, jakie zwyczaje przetrwały w różnych częściach świata.

Podsumowując wypowiedzi każdego uczestnika webinaru, z pewnością można powiedzieć, ze tradycję świętowania Bożego Narodzenia, są prawie jednakowe wszędzie. I na pewno, jednakowe są w całym świecie, dla tego, że cały czas kontynuują się, przekazują się Polakami z pokolenia w pokolenie. Właśnie „tradycje”, to jeden z najgłówniejszych elementów, który łączy nas Polaków, rozsianych po całym Świecie, w jedną Polską Rodzinę.

Transmisję na żywo mogli oglądać zainteresowani z całego świata: USA, Kanady, Niemiec, Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Czech.

Dziękuję całemu Zespołowi Portalu Polska360.org w tym i Panu Markowi Sobiszowi za zaproszenie do udziały w tym webinarze. Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, życzę aby urodzone dzieciątko Jezus, było dla nas nadzieją, spokojem, wiarą, we wszystkich naszych działaniach. Zdrowia i Bożego błogosławieństwa wszystkim nam!

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski, 26 grudnia 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code