Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Żołnierze 394. batalionu ochrony poznawali historię polsko-ukraińskiego sojuszu z 1920 roku

Żołnierze 394. batalionu ochrony poznawali historię polsko-ukraińskiego sojuszu z 1920 roku

Na przełomie pierwszej i drugiej połowy grudnia żołnierze 394. rówieńskiego batalionu ochrony wzięli udział w spotkaniu poświęconym nieznanym faktom z historii Ukrainy, m.in. – wspólnej walce Polaków i Ukraińcom przeciwko bolszewickiej Rosji.

Lekcje zostały wygłoszone przez dyrektora miejscowego Muzeum Krajoznawczego Oleksandra Bułygę oraz o. Witalija Porowczuka. Historycy w sposób interesujący opowiedzieli żołnierzom mało znane fakty z dziejów Ukrainy, szczególnie podkreślając wydarzenia w okresie 1917-1921 roku, kiedy powstała Ukraińska Republika Ludowa.

Znaczną część wykładów poświęcono Symonowi Petlurze, jednemu z najwybitniejszych ukraińskich działaczy wojskowych oraz okolicznościom podpisania sojuszu militarnego między Piłsudskim a Petlurą, który zaowocował wspólną wyprawą przeciwko siłom bolszewickiej Rosji. Nie zapomniano także o generalne Marku Bezruczce, wyprawie kijowskiej i obronie Zamościa przed barbarzyńcami Budionnego.

Podczas lekcji zostały wykorzystane materiały multimedialne z książki „Ukraińsko-polskie braterstwo broni. Wspólne zwycięstwa w obronie Europy”. Szeregowi i oficerowie 13. korpusu mogli także obejrzeć lektury, wydane w Polsce i poświęcone Symonowi Petlurze oraz wspólnej walce z bolszewikami.

Żołnierze z chęcią słuchali lekcji, dowiadując się faktów, zabronionych do upubliczniania jeszcze 25 lat temu, kiedy Petlura przez pryzmat sowieckiej propagandy był pokazywany jako „pogromca  Żydów” i „pachołek Piłsudskiego”. Resztki komuno-bolszewickiej ideologii wciąż tkwią w głowach wielu mieszkańców Równego i Ukrainy, z czego chętnie korzystają wrogowie Ukrainy za wschodnią granicą.

Dziękujemy serdecznie Ambasadzie RP w Kijowie za przekazanie lektur o tematyce historycznej dla biblioteki 13. korpusu SZU oraz kapitanowi Sergiuszowi Odarczenkowi za pomoc w organizacji spotkania.

Sergij Porowczuk, 19.12.16 r.