Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Olimpiada „Wiedza o Polsce i Unii Europejskiej” w Żytomierzu

Olimpiada „Wiedza o Polsce i Unii Europejskiej” w Żytomierzu

Profesor Nicieja oraz Natalia Kostecka-Iszczuk wręczają nagrody uczestnikom Olimpiady8 kwietnia w celu popularyzacji idei eurointegracji Ukrainy w Żytomierzu odbyła się II tura Olimpiady „Wiedza o Polsce i Unii Europejskiej” zorganizowana przez Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego w partnerstwie ze Zjednoczeniem Szlachty Polskiej (prezes Natalia Kostecka-Iszczuk) pod honorowym patronatem Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

Imprezę zaszczycili swoją obecnością goście honorowi – rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Stanisław S. Nicieja oraz konsul generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak.

Drugi rok z rzędu w Olimpiadzie biorą udział uczniowie klas maturalnych szkół średnich z winnickiego okręgu konsularnego. W roku 2016 spróbować swych sił zgłosiło się 57 osób z Żytomierza i Nowograda Wołyńskiego. I tura Olimpiady odbyła się 19 marca. Był to test pisemny w języku polskim.  Do II tury Olimpiady (rozmowy kwalifikacyjnej) zakwalifikowali się uczniowie aspirujący do studiowania na Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego (kierunki politologia, dziennikarstwo oraz stosunki międzynarodowe). Przewodnicząca komisji dr Ewa Ganowicz odznaczyła wysoki poziom wiedzy uczniów oraz dobrą znajomość języka polskiego.

Najprzyjemniejszą częścią imprezy było oczywiście rozdanie nagród. Wszyscy obecni otrzymali książki i dyplomy uczestników Olimpiady a zwycięzcy otrzymali cenne nagrody od Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Maksym Łukomski, który zdobył I miejsce, otrzymał aparat fotograficzny, a Aleksandra Kulbaniewicz (II miejsce) i Alina Kuzniecowa (III miejsce) otrzymały odtwarzacze mp3.

Uczestnikom II etapu Olimpiady, którzy wybrali studia na kierunku politologia przekazano następujące nagrody: udział w kilkudniowej wycieczce do Opola,  bezpłatne miejsca w Domu Studenta na okres 9 miesięcy pobytu na studiach (w normalnych warunkach jedna osoba zapłaciłaby znaczną kwotę pieniężną), tablety multimedialne, miejsca na semestralne lub roczne studia w ramach programu ERASMUS w wybranym uniwersytecie partnerskim z Instytutu Politologii UO, udział w programie Europa Master (ukończenie tych studiów umożliwia uzyskanie dyplomów magisterskich trzech uniwersytetów: Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji (Niemcy) i Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon (Francja) oraz płatne staże w instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli.

Strona przyjmująca serdecznie dziękuje rektorowi Uniwersytetu Opolskiego Stanisławowi S. Niciei i konsulowi generalnemu RP w Winnicy Tomaszowi Olejniczakowi za wsparcie i patronat.

Irena Zagładźko, Żytomierz, 11.04.16 r.

{morfeo 1163}

{youtube}{/youtube}