Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Olga Tokarczuk – kto to jest i za co otrzymała Nobla?

Olga Tokarczuk – kto to jest i za co otrzymała Nobla?

Fot. viva.pl

10 grudnia 2019 roku polska pisarka Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla w Sztokholmie w dziedzinie literatury. Jest to piąta polska nobliska w dziedzinie literatury, która odebrała dyplom oraz złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa.

Polska literatura błyszczy w Europie – ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru. Polska, rozdroże Europy, być może nawet jej serce – Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci – mówił  Per Waesterberg – przedstawiciel Akademii Szwedzkiej.

To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, ostatnią była nagroda w 1996 roku dla Wisławy Szymborskiej także w dziedzinie literatury. Grono noblistów liczy około tysięca osób nagrodzących w takich kategoriach jak: chemia, fizyka, fizjologia, literatura, medycyna oraz za wysiłki na rzecz światowego pokoju. Do tej pory w Polsce było ich sześcioro – Maria Curie-Skłodowska, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Wisława Szymborska.

Olga Tokarczuk to współczesna polska pisarka, eseistka, a także autorka scenariuszy. Zdobywczyni literackiej Nagrody Nobla. Urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo pracowała w poradni zdrowia psychicznego. W 1989 roku Tokarczuk zadebiutowała tomem poezji Miasto w lustrach. Natomiast jej pierwsza powieść Podróż Ludzi Księgi ukazała się w 1993 roku.

Jej twórczość jest doceniana na całym świecie, o czym świadczą liczne nagrody. Otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Międzynarodową Nagrodę Literacką Kulturhuset, Nagrodę Literacką Europy Środkowej, Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, dwa razy trafiła do niej Nagroda Literacka Nike. Udało jej się również zdobyć najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Wielkiej Brytanii – The Man Booker International Prize.

Olga Tokarczuk jest wegetarianką i feministką. Aktywnie wspiera prawa zwierząt, walczy o ochronę środowiska. Popiera mniejszości seksualne poprzez udział w marszach równości. Za swoje poglądy często była krytykowana przez działaczy partyjnych.

– Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje! – napisała na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Olga Tokarczuk.
Księgi Jakubowe laudator nazwał „największym dziełem” pisarki. Dodał, że „z podtekstu utworu przebija się żydowskie pochodzenie Tokarczuk oraz jej nadzieja na Europę bez granic”.- Przyszłe pokolenia będą sięgać po owe tysiącstronicowe arcydzieło autorstwa Tokarczuk i odkrywać w nim nowe bogactwo, którego dziś jeszcze wystarczająco nie dostrzegamy. Widzę, jak Alfred Nobel kiwa z uznaniem głową w swoim niebie – podsumował Per Waesterberg.

Kateryna Petrova, studentka z Ukrainy, studijąca w Polsce, 6 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *