Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Oleksander Bojczenko w Winnicy mówił o twórczości kultowego polskiego pisarza Marka Hłaski

Oleksander Bojczenko w Winnicy mówił o twórczości kultowego polskiego pisarza Marka Hłaski

W pierwszej połowie kwietnia po raz trzeci gościem Polsko-Ukraińskiej Platformy Dyskusyjnej został ukraiński literaturoznawca, krytyk literacki, eseista, publicysta, tłumacz i redaktor literacki Oleksandr Bojczenko, uczestnik programu stypendialnego ministra kultury Polski Gaude Polonia.

W stolicy podola Oleksandr Bojczenko przestawił własne tłumaczenie książki kultowego polskiego pisarza Marka Hłaski „Piękni dwudziestoletni”. Jest to pierwsze wydanie tej książki w języku ukraińskim.
Autobiografia „Piękni dwudziestoletni” została wydana w Paryżu w 1966 roku, jako jeden z tomów biblioteki „Kultury”. W Polsce książka ukazała się dopiero w 1988 roku.

Marek Hłasko (1934-1969) – prozaik, scenarzysta filmowy. Debiutował opowiadaniem „Baza Sokołowska” w 1954 roku. Wkrótce jego opowiadania zaczęły ukazywać się w szeregu pism, m.in. w „Po prostu”. W 1956 roku wydał zbiór opowiadań pod tytułem „Pierwszy krok w chmurach”. Rok później opublikował „Ósmy dzień tygodnia”, który przetłumaczono na 15 języków. Powieść tę w 1958 zekranizował Aleksander Ford. Główną rolę żeńską zagrała w nim Sonja Ziemann, którą Hłasko poślubił w 1961 roku.

W 1958 roku Hłasko wyjechał na stypendium do Francji, gdzie opublikował swe dalsze powieści: „Cmentarze” i „Następny do raju”. W wywiadach prasowych, udzielanych paryskiej prasie jednoznacznie potępił komunizm.

W Polsce rozpoczęła się nagonka na pisarza, oskarżano go o zdradę. Kiedy chciał przedłużyć ważność paszportu, nakazano mu powrót do kraju. Wystąpił o azyl polityczny w Berlinie Zachodnim.

Podróżował po Europie, następnie był w Izraelu, gdzie napisał kilka książek.

W 1966 roku wydał swoją autobiografię „Piękni dwudziestoletni”. Przez długi okres czasu przebywał także w USA, gdzie w 1968 roku zdobył licencję pilota.

Zmarł 14 czerwca 1969 roku w Wiesbaden w skutek przypadkowego przedawkowania środków nasennych. Na podstawie utworów Marka Hłaski zrealizowano wiele filmów fabularnych, m.in. Wojciech Jerzy Has zrealizował „Pętlę”, Czesław Petelski – „Bazę ludzi umarłych”  na podstawie „Następnego do raju”).

Spotkanie z Oleksandrem Bojczenko w Winnicy odbyło się w ramach Polsko-Ukraińskiej Platformy Dyskusyjnej, organizowanej przez Podolską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz KG RP w Winnicy.

Słowo Polskie na podstawie winnica.msz.gov.pl, filmweb.pl, fot.: N.Diakiw, 24.04.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code