Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Oksana Juryniec i Mykoła Kniażycki – nowymi przewodniczącymi Grupy parlamentarnej ds współpracy z Polską

Oksana Juryniec i Mykoła Kniażycki – nowymi przewodniczącymi Grupy parlamentarnej ds współpracy z Polską

Głosowanie za kandydatury Juryniec i KniażyckiegoW czwartek 6 października przewodniczący Grupy do spraw współpracy z Polską w Radzie Najwyższej Borys Tarasiuk dobrowolnie podał się do domisji.

36 głosami „Za” przeciwko 10 członkowie grupy wybrali nowych współprzewodniczących – Oksanę Juryniec (urodzona w okolicach Jaworowa pod Lwowiem, wybrana do Rady Najwyższej z listy partii „Udar”) oraz Mykołę Kniażyckiego („Narodnyj Front”, urodzony we Lwowie, ma wpływ na politykę redakcyjną telewizji TBi oraz Espreso).

Oksana Juryniec w komentarzu dla ukraińskich mediów zaznaczyła: „Polska w ostatnich latach dowiodła, że jest godnym zaufania partnerem Ukrainy. Wzmocnienie stosunków z tym krajem ma wielkie znaczenie strategiczne dla Ukrainy. Mamy wiele wspólnego. W swoim czasie Polacy musieli przejść tym samym szlakiem, którym my teraz idziemy. Dlatego ich doświadczenie jest dla nas bardzo ważne. Osobiście ja ze wszystkich kontaktów międzynarodowych najwięcej komunikuję się z polskimi kolegami, dyplomatami i społecznikami. […] Jesteśmy politykami przyszłości i musimy tworzyć przyszłość a nie zanurzać się w przeszłość. Tym bardziej, że zarówno Polska, jak i Ukraina – to mocni adwokaci pokoju na świecie, stawiający opór wojnie i agresji”.

Przewodniczącym polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej ze strony polskiej jest Michał Dworczyk (Prawo i Sprawiedliwość).

Słowo Polskie, espreso.tv, galinfo.com, 07.10.16 r.