Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Drukiem ukazała się książka „Żytomierz w losach znanych kobiet”

Drukiem ukazała się książka „Żytomierz w losach znanych kobiet”

Z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu książkę „Żytomierz w losach znanych kobiet”, którą wydano w tym roku przy wsparciu Departamentu ds. Rodziny, Młodzieży i Sportu Żytomierskiej Rady Miejskiej.

Pomoc w wydaniu tej książki okazała również nasza organizacja – Studencki Klub Polski. Wydanie zostało opracowane przez znanych w Żytomierzu krajoznawców: Giennadija Machorina, Wiktora Odomowicza i Sergieja Sobczuka.

Przeglądać książkę, która ma ponad 100 stron, możemy dowiedzieć się dużo ciekawej informacji o znanych i wybitnych kobietach XIX-XX wieku, którzy mieszkały lub były związane z Żytomierzem i zrobiły wniosek w rozwój polskości na Żytomierszczyźnie. M.in. poznam w niej Walerię Wrublewską, pisarkę, poetkę, która zajmowała się także tłumaczeniami. Jednym ze znanych tłumaczeń jest tłumaczenie utworu polskiej pisarki Marii Kann „Błękitna planeta”. Dowiemy się o Lucji Rucińskiej, pianistce i nauczycielce gry na fortepianowej. Ona była pierwszą nauczycielką słynnego pianisty i kompozytora Juliusza Zarębskiego. Poznamy także mało znaną historię z życia Natalii Orżewskiej, jako działaczki społecznej, mecenasce. Wiemy, że rodzina Orżewskich w drugiej połowie XIX wieku nabyła własność we wsi Nowa Czartoria. I jeszcze wiele ciekawych informacji czeka czytelnika na każdej stronie tej książki.

Książkę można kupić w autorów, lub wypożyczyć z biblioteki Studenckiego Klubu Polskiego oraz Domu Polskiego w Żytomierzu.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 4 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code