Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Ojcowski kulig w Dowbyszu

Ojcowski kulig w Dowbyszu

Na początku lutego w Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu zorganizowano „Kulig” dla rodzin rzymskokatolickich.

Ta inicjatywa powstała dzięki „Tato-klubowi”, który już od kilku lat działa przy miejscowym kościele. Główne cele działalności „Tato-Klubu” w Dowbyszu to: aktywnie zaangażowanie wszystkich jego członków, stałość, poznanie własnych dzieci, opieka i bezpieczeństwo, miłość do żony, aktywne słuchanie, duchowne wsparcie.

Zima w tym roku dopisała: na ulicy leży dużo śniegu, utrzymuje się niewielki mróz. To pozwala organizować miłe zabawy z dziećmi. Niesamowite emocję, wrażenia i czas spędzony wspólnie przez dzieci i rodziców – to jest to, czego tak brakuje większości współczesnych rodzin.

Po otrzymaniu niezbędnych instrukcji, jak się trzeba zachowywać, by uniknąć obrażeń, dzieci ruszyły z sankami na okolice Dowbysza, gdzie na nich czekał… traktor. Dalej, z przywiązanymi do traktora saniami dzieci powoli ruszyły w las, tam gdzie samochody nie przeszkadzały aktywnej zabawie. Dale był śpiew i zabawa przy ognisku w bardzo miłym towarzystwie. Starsi w tym czasie przygotowywali smaczny obiad. Zimowe pejzaże leśne, świeże powietrze sprzyjało ciekawemu spędzeniu czasu.

Grupa dzieci i dorosłych odwiedziła także miejsce, gdzie w 1933 roku, w czasie Wielkiego Głodu, pochowano ofiary komuno-bolszewickiego reżimu (niedaleko Dowbysza, w miejscu nieistniejącej już wsi Adamówka), żeby uczcić chwilą ciszy ich pamięć.

Inicjatywa Tato.Net została uruchomiona w 2004 roku przez Fundację Cyryla i Metodego. Tato.Net to dziś wiodąca w Europie inicjatywa inspirująca ojców, do przeżywania w pełni swojego ojcostwa jako pasji oraz najważniejszej życiowej „kariery”.

Tato.Net powołana jest do realizowania projektów, adresowanych do całych rodzin, tak aby budować rodziny silne obecnością ojca. Stanowi również sieć współpracy organizacji oraz instytucji społecznych, którym przyświeca wartość promowania kultury odpowiedzialnego ojcostwa.

Walentyna Jusupowa, 06.02.17 r.