Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ojcowie i Matki Niepodległości okiem młodzieży

Ojcowie i Matki Niepodległości okiem młodzieży

W dniu 19 listopada 2019 r. uczniowie partnerskich szkół z Moszczenicy i Uładówki wzięli udział  w konferencji historycznej pod hasłem „Ojcowie i Matki Niepodległości”.

Była to okazja, by w ciekawy sposób opowiedzieć o ludziach, którzy  przyczynili się do odzyskania przez Polskę upragnionej wolności po 123 latach zaborów. Prezentację rozpoczęliśmy od najważniejszej postaci – Józefa Piłsudskiego, który jest dla nas, Polaków, symbolem odrodzenia Ojczyzny. Wśród królewskich grobów na Wawelu – znalazł swoje należne miejsce.

W panteonie Ojców Niepodległej szczególnie barwną osobowością jest także Ignacy Jan Paderewski urodzony w Kuryłówce na Podolu. Artysta światowej sławy, pożądany przez tłumy słuchaczy najsłynniejszych sal koncertowych, był zarazem wielkim patriotą. Choć zyskał opinię jednego z największych mówców swoich czasów i z łatwością rozprawiał w pięciu językach, nie myślał o karierze zawodowego polityka. Włączył się w prace przy odbudowie niepodległości kraju, wiedząc, że jego kontakty i renoma na arenie międzynarodowej przysłużą się Ojczyźnie.

Przybliżając sylwetki wielkich Polaków, nie zapomnieliśmy o kobietach, które także angażowały się w walkę o wolność i niepodległość Polski i w pełni zasłużyły na tytuł Matki Niepodległości. Wśród nich jest Aleksandra Szczerbińska, odznaczona Orderem Virtuti Militari, działaczka Organizacji Bojowej, w której poznała swojego przyszłego męża – Józefa Piłsudskiego. W czasie I wojny światowej służyła jako komendantka kurierek legionowych oraz aktywna konspiratorka w Polskiej Organizacji Wojskowej.

Przywołując pamięć tych, którym zawdzięczamy nasze wolne, suwerenne państwo, uczciliśmy niezwykle ważne  wydarzenie  –  101. rocznicę odzyskania niepodległości.

Konferencja była przeprowadzona w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja „Biało-Czerwone ABC. Program partnerstwa szkół” objętego wsparciem MEN. Dziękujemy IPN za historyczne gry planszowe i drobne upominki.

Tatiana Masłowa, Mariusz Kowalewski, 6 grudnia 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *