Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Oficjalnie: Wojciechowski odwołany, Litwin pozostaje Ambasadorem RP na Ukrainie

Oficjalnie: Wojciechowski odwołany, Litwin pozostaje Ambasadorem RP na Ukrainie

Prezydent RP Andrzej Duda dokonał zmian w obsadzie ambasadorów w kilku krajach – także na Ukrainie oraz w Hiszpanii. W Monitorze Polskim opublikowano cztery postanowienia, datowane 14 grudnia ubiegłego roku, odwołujące dyplomatów, skierowanych na placówki zagraniczne jeszcze w czasach prezydentury Komorowskiego i rządów PO-PSL.

–  Uchyla się postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 sierpnia 2015 r. nr 110.62.2015 w sprawie odwołania Pana Henryka Litwina z dniem 31 grudnia 2015 r. ze stanowiska Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie oraz mianowania Pana Marcina Wojciechowskiego Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie – napisane jest w rozporządzeniu.

Te zmiany nie były zaskoczeniem ani dla Polaków na Ukrainie, ani dla pracowników polskiego MSZ. –  Poprosiłem obecnego ambasadora polskiego na Ukrainie, pana Henryka Litwina, aby pozostał dłużej, co najmniej do lata przyszłego roku. Jest to związane z trudną sytuacją na Ukrainie, która nie wiemy, jak się potoczy. W związku z tym nie możemy sobie pozwolić w tej chwili na eksperymenty i na zmiany – zaznaczył minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski, który jeszcze na początku grudnia informował media, że na ukraińską placówkę nie pojedzie były rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, który został nominowany na stanowisko ambasadora RP na Ukrainie na początku sierpnia przez byłego prezydenta Komorowskiego.

Henryk Litwin jest dobrze rozpoznawaną postacią w polskim środowisku na Ukrainie. Historyk z zawodu, on chętnie uczestniczył w ubiegłym roku w upamiętnieniu 95. rocznicy zawarcia polsko-ukraińskiego sojuszu militarnego w 1920 roku oraz wspierał Ukrainę w dążeniach do eurointegracji.

Słowo Polskie, 09.01.16 r.

Więcej na temat: W Winnicy przypomniano o Polsko-ukraińskim sojuszu militarnym z 1920 roku; Pełne porozumienie. Ukraińsko-polski panel dyskusyjny o Powstaniu Styczniowym z sukcesem odbył się w Żytomierzu (uaktualnione); Ukraina jest skazana na eurointegrację. Ambasador RP na Ukrainie wygłosił „proeuropejski” wykład w Winnicy (uaktualnione)