Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Odszedł Dmytro Pawłyczko – były ambasador Ukrainy w Polsce, kawaler Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Odszedł Dmytro Pawłyczko – były ambasador Ukrainy w Polsce, kawaler Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Fot. ukrlit

Ukraiński literat, polityk i były ambasador Ukrainy w Polsce miał 93 lata. Zmarł wieczorem 29 stycznia w Kijowie.

Polakom Dmytro Pawłyczko jest znany dzięki jego wieloletniej przyjaźnij z poetą Jarosławem Iwaszkiewiczem, starań na rzecz powstania pomnika Juliusza Słowackiego w Kijowie oraz pomnika Tarasa Szewczenki w Warszawie.

Dla Ukraińców Pawłyczko był współtwórcą tekstu Deklaracji niepodległości Ukrainy, bohaterem Ukrainy i deputowanym Rady Najwyższej. Dzięki dobrej znajomości polskiego (Pawłyczko urodził się w 1929 roku na terenie byłego województwa stanisławowskiego II RP) oraz znajomościom w polskich kręgach polityczno-kulturalnych został on ambasadorem Ukrainy w Polsce w latach 1999-2002.

Dmytro Pawłyczko zapamiętamy jako jednego z najbardziej aktywnych popularyzatorów polskiej kultury w Ukrainie i ukraińskiej w Polsce.

Sergiusz Porowczuk, fot. ukrlit.net, 1 lutego 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code