Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Odsłonięcie odbudowanej 200-letniej kaplicy z czasów księcia Romana Sanguszki w Sławucie

Odsłonięcie odbudowanej 200-letniej kaplicy z czasów księcia Romana Sanguszki w Sławucie

Sławuta – to miasto, położone wśród wspaniałych krajobrazów nad Horynią – pomiędzy bujnymi lasami i polami. Zostało ono założone w 1634 roku na terenie byłych wsi Derażna i Wola. W XVIII wieku Sławuta została znanym centrum handlowym na Wołyniu, co potwierdza nadanie miastu w 1754 roku przez króla Augusta III Prawa Magdeburskiego. W 1795 roku rodzina Sanguszków założyła tutaj fabrykę sukienniczą, papiernię, mechaniczną i inne przedsiębiorstwa.

W centrum miasta znajduje się stary polski cmentarz z pocz. XIX w., na którym zachowały się mogiły znanych Polaków, oraz fundamenty starej kaplicy, zniszczonej przez pożar w 1954 roku.

Związkowi Polaków w Sławucie i wspólnocie parafialnej kościoła św. Doroty udało się doprowadzić do budowy nowej kapliczki. Stało się to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Fundacji z Polski – Pomóc Polakom na Wschodzie, przedsiębiorstw miasta oraz zaangażowaniu Marii Kowalczuk i Wandy Litwinienko, W. Berszedy, W. Sadowskiego, W. Stinskiego, O. Kwiatkowskiego, W. Wojcechowskiego, W. Lipskiego, K. Orzechowskiego, M. Grygi, K. Waskowskiego, S. Burkowskiego Mikołaja oraz Walerego Zająców.

Do uroczystości otwarcia kaplicy przygotowywano się znacznie wcześniej – sprzątano w lesie i zbierano barwinek, żeby potem wieńcami z niego sporządzonymi, udekorować kapliczkę. Do tego dołączyli się członkowie organizacji – J. Sadowska, Z. Humeniuk, N. Bondar, H. Melnyk, rodzina Siedleckiech, W. Wojciechowski, M. Filipenia, K. Sewicz, J. Kubasowa, W. Kowalczuk, G. Gerasimczuk, E. Naumuk, M. Towstiuk, G. Krawczuk, M. Borguliewicz. Wysiłkiem członków Związku udekorowano także ołtarz, ściany oraz drzwi kapliczki.

17 października 2015 roku o 11. godzinie w odnowionej kaplice rozpoczęła się pierwsza msza święta. Celebrował ją proboszcz parafii św. Doroty – o. Jan Szańca. Na mszę przybyli gości z Polski – przedstawiciel fundacji „Pomoc Polskim Szkołom na Wschodzie” Józef Adamski, Mark Wróblewski, przedstawiciel administracji rejonowej Roman Baczyński, dyrektor miejscowego muzeum krajoznawczego S. Anroszczuk, S.Kowalczuk, parafianie oraz członkowie Stowarzyszenia Polaków w Sławucie.

Odbudowa spalonej kaplicy stała jeszcze jednym krokiem do poznania prawdziwej historii, zarówno jak i fakty o wydarzeniach podczas powstania styczniowego w latach 1863-64 na terenie Wołynia, a konkretnie o bitwie, która rozegrała się 22 maja pomiędzy powstańcami a carską armią w pobliżu wsi Mińkowce. Przy współpracy członków Stowarzyszenia Polaków Sławuty Opanasiuk Julii, Kawalczuk Marii, Zagurskiej Haliny i Piotra Naduwanego z redakcją „Słowa Polskiego”, udało się przedstawić zebrane materiały o tych wydarzeniach szerokiemu gronu publiczności. Przy finansowym wsparciu fundacji „Wolność i Demokracja” został osłonięty monument powstańcom w Mińkowcach, a 30 sierpnia 2015 roku w Sławucie odbyła się konferencja międzynarodowa, poświęcona PS.

Te ważne wydarzenia świadczą o ciągłym zaangażowaniu Związku Polaków Polaków w Sławucie na rzecz rozwoju polskości w naszym regionie.

Katarzyna Sewicz, opracowanie Ania Szłapak, zdjęcia: Igor Panasenko, 13.11.15 r.