Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Odpust w Latyczowie – 2014

Odpust w Latyczowie – 2014

Tegoroczne uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej (parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny) nie różniłyby się faktycznie niczym od tegorocznych oprócz istotnego szczegółu – tym uroczystościom 6 lipca 2014 roku przewodniczył biskup greckokatolicki z Zakarpacia Milan Szaszik.

Tradycyjnie na odpust do Latyczowa przybywają liczne rzesze chrześcijan. W tym roku blisko 5 000 wiernych zebrało się na placu i w zabytkowym kościele z początku XVI wieku, żeby w pełni uczestniczyć w świętowaniu, dużą część z nich stanowili pielgrzymi z Kamieńca, Tomaszpola i innych miast, którzy od tygodnia zmierzali do Latyczowa, przekazując po drodze przez modlitwę Matce Przenajświętszej swoje prośby i błagania.

6 lipca w tegorocznej Liturgii odpustowej oprócz greckokatolickiego biskupa Milana uczestniczyli także biskupi Leon Dubrawski oraz Radosław Zmitrowicz, dziesięć księży oraz siostry zakonne.

Kazanie wygłosił biskup Milan. Opowiedział o znaczeniu obrazu Matki Boskiej Latyczowskiej (kopii zabytkowej ikony „Salus Populi Romani” z Rzymu) oraz o modlitwie przed tym obrazem Pontyfika Franciszka, który zawsze przed pielgrzymkami przyjeżdża do bazyliki Santa Maria Maggiore, w której znajduje się oryginał tego obrazu. Kiedyś przed tą ikoną modlili się święci Cyryl i Metody a na ołtarzu przy niej ówczesny Papież poświęcił księgi liturgiczne, pisane cyrylicą. Do Latyczowa kopia tej ikona trafiła dzięki dominikanom w 1606 roku.

– Obraz „Salus Populi Romani” jednoczył wiernych wschodniego i zachodniego obrządków, bowiem po Unii Lubelskiej wszyscy chrześcijanie na terytorium dzisiejszej Ukrainy (byłych południowo-wschodnich Kresach RP) należeli do kościoła katolickiego. Ta ikona jest symbolem jedności chrześcijan – podkreślił greckokatolicki biskup.

Przed Mszą odpustowa w Sanktuarium odbyło się nocne czuwanie modlitewne z udziałem pielgrzymów z różnych parafii diecezji kamieniecko-podolskiej. W tym roku w uroczystości uczestniczyli także prawosławni, niektórzy z nich przystępowali nawet do spowiedzi. Biskup Leon po rozmowie z nimi opowiedział, że chrześcijanie wschodniego obrządku bardzo szanują odpust w Latyczowie i  lubią modlić się przy obrazie Matki Bożej, który w miejscowym Sanktuarium się znajduje.

Po Liturgii tysiące wiernych wzięli udział w procesji z Przenajświętszym Sakramentem centralnymi ulicami Latyczowa. Pod koniec uroczystości ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej zaprosił wszystkich by w następnym roku tak samo licznie przybyli na uroczystości odpustowe do Latyczowa i oddali pokłon Maryi.

Redakcja, zdjęcia – Franciszek Miciński, CREDO, bwp


 

 


 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code