Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Odescy Polacy z myślą o osobach w podeszłym wieku

Odescy Polacy z myślą o osobach w podeszłym wieku

Przekazywanie tradycji młodszemu pokoleniu zawsze było najważniejszym zadaniem naszego Stowarzyszenia Polaków w Odessie. Dla realizacji tego zadania w tym roku poszliśmy dalej zwykłych pogadanek i wykładów i wymyśliliśmy zupełnie inny sposób.

Przez dwa dni, 12-13 września, nasi seniorzy wraz z młodzieżą mieli warsztaty integracyjne. Celem warsztatów był nie tylko odpoczynek i miło spędzony czas razem, a, przede wszystkim, przekazywanie tradycji między pokoleniami.
Nasza przygoda zaczęła się od gier, którzy pomogli seniorom i młodzieży lepiej poznać się. Po świetnym zapoznaniu robiliśmy prezenty – sadzonki ziół do herbaty (i powiemy Państwu, że już na odeskich balkonikach  rosną prawdziwa mięta i melisa z miłością posadzone podczas warsztatów)

I seniorzy, i juniorzy chcieli pokazać czym żyje ich pokolenie: młodzież uczyła seniorów korzystać z komórki na 100% (robić selfie, nagrywać wideo, korzystać z Vibera), pokazywała jakie są popularne gry i zabawę w ich gronie, zrobiła degustacje bardzo popularnych wśród młodych ludzi grillowanych zefirek. Seniorzy również zorganizowali różne warsztaty dla młodzieży, między innymi zajęcia kulinarne, gdzie uczyli młodzież gotować bigos, żurek, klocki, śląskie i inne polskie dania tradycyjne.  Wspólne gotowanie bardzo spodobalo się wszystkim, na przykład, Olga Lugowska (16 lat) piszę: „Spodobało mi się przygotowanie potraw polskich z seniorami. Wszyscy razem gotowaliśmy kolację, bawiliśmy się i poszerzaliśmy naszą wiedzę o tradycyjnej kuchni polskiej”. Nasi seniorzy pokazali młodzieży swoje bardzo atrakcyjne hobby oraz zajęcia, na przykład, p. Anna Kaczurowska zorganizowała poranne warsztaty gimnastyczne, a p. Jurij Strielkow, zawodowy iluzjonista, uczył młodzieży swego warsztatu.

Wszystkim bardzo spodobał się wspólny wieczór przy ognisku, podczas którego mlodziez i seniorzy śpiewali polskie piosenki pod gitarę. Również, nasi nastolatkowie wymyślili wspaniałą inicjatywę – zrobić loterię z prezentami dla seniorów. Oczywiscie, zaden letni wyjazd nie może być bez odpoczynku nad morzem – wszyscy razem relaksowaliśmy na piasku, pływaliśmy, graliśmy w siatkówkę.

Najważniejszym świadectwem udanego wyjazdu zostały relacje, które wielu osób napisało po powrocie do Odessy. Na przykład, p. Miroslawa Kułakowa napisala, że ona czuła się owiele młodsza, niby zrzuciła kilkadziesiąt lat. Dwa dni zabaw razem z młodzieżą dodało jej sił. Ona zaznaczyła, że seniorzy dużo poczerpnęli od naszej współpracy z młodzieżą i ma nadzieję, że i młode osoby też czegoś się nauczyły od seniorów.

Również, otrzymaliśmy relacje od Tatiany Bielowej i Witalija Popierniaka, w której piszą, że oni długo będą wspominali oryginalność merytoryczną organizowanych konkursów i gier, atmosferę rywalizacji i przyjaźni oraz wszystkich uczestników, którzy utworzyli jeden zespół z atmosferą prawdziwej polskiej rodziny.

Pani Mirosława podsumowała w imieniu wszystkich seniorów: „Chcę podziękować organizatorom tak wspaniałej imprezy. Czekamy na nowe projekty i dziękujemy za ten odpoczynek w Siergiejewce”.

Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Wielka Polska Rodzina”, objętego wsparciem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą oraz realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja.

Słowo Polskie za: KG RP w Odessie, fot.: Rościsław Bal, 29 września 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code