Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Odczuć atmosferę Powstania Warszawskiego

Odczuć atmosferę Powstania Warszawskiego

W sobotę, 31 stycznia w żytomierskiej „Kawomanii” odbył się pokaz nowego polskiego filmu „Miasto ’44” reżysera Jana Комаsа.

Blisko 30 młodych mieszkańców Żytomierza odreagowało na zaproszenie Żytomierskiego Zjednoczenia Szlachty Polskiej i przyszło do kawiarni by „dotknąć” atmosfery Warszawy podczas okupacji niemieckiej. Nie zważając na próby Niemców złamać duch powstańców, ci przez dwa miesiące bohatersko walczyli z bronią w ręku przeciwko do zębów uzbrojonym Nazistom. Tymczasem rosyjskie wojska biernie obserwowali przez lornety jak Niemcy zabijają jednego za drugim powstańców, odwlekając udzielenia wsparcia.

Przed początkiem projekcji Wiktoria Mydzyn, członek ŻOMPO Związku Szlachty Polskiej opowiedziała o „Mieście ’44”: „Dzieło Jana Komasy jest opowieścią o młodym człowieku – Stefanie Zawadzkim, którego los rzuca w wir powstania. Chłopak wstępuje do oddziału, z którym przechodzi szlak bojowy Zgrupowania „Radosław” – od Woli, przez Starówkę, Śródmieście, do Czerniakowa. Po drodze doświadcza koszmarów wojny”.

To pierwszy pełnometrażowy film, który w szerokiej panoramie pokazuje 63 dni bitwy w Warszawie. Wydarzenia w filmie rozwijają się zadługo przed początkiem Powstania 1 sierpnia 1944 roku.

To badzo dobry film, świetne zdjęcia i efekty. Nie wszystko do końca zrozumiałem, ale ogólnie bardzo mi się spodobało — podzielił się wrażeniami z filmu Sergiusz Ilczenko.

Na projekcję „Miasta ’44”  przyszli prezes Zjednoczenia Natalia Kostecka-Iszczuk, nauczyciele i uczniowie szkółki sobotnio-niedzielnej „Wiedza o Polsce” działającej przy ŻOMPO, studenci z kursów językowych i inni, którzy interesują się językiem polskim i kulturą tego kraju. Wszyscy bardzo uważnie oglądali film i byli zachwyceni grą polskich aktorzy.

Na podstawie scenariusza filmu Marcin Mastalerz napisał powieść rozwijającą i tłumaczącą wiele filmowych wątków. Książka została zaprezentowana dwa tygodnie przed premierą filmową. Publikację wzbogaca ponad 120 fotosów z filmu oraz dołączona do całego nakładu płyta DVD o kulisach realizacji Miasta 44.

To już trzeci pokaz filmu, organizowany przez ŻOMPO Zjednoczenie Szlachty Polskiej w żytomierskiej „Kawomania” – tzw. art-kawiarni, właścicieli której chętnie udziela pomieszczenia dla organizacji różnych kulturalnych wydarzeń. Organizator pokazów filmów polskich – Wiktoria Mydzyn, ustaliła z dyrekcją kawiarni, że pokazy   będą odbywały się regularnie — dwa razy w miesiącu.

Anna Denysiewicz, zdjęcia – Alina Dębicka, 05.02.15 r.

 

Wiktoria Mydzyn opowiada o filmie „Miasto ’44”

 

Sceny z filmu