Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Odbyła się prezentacja filmu „Ścieżkami Padury”

Odbyła się prezentacja filmu „Ścieżkami Padury”

18 października w winnickim Centrum Młodzieżowym „Kwadrat” odbyła się prezentacja filmu fabularno-dokumentalnego „Ścieżkami Tomasza Padury”, opowiadającego o życiu i twórczości Podolanina, autora znanej pieśni „Hej, Sokoły”.

Dodatkową atrakcją stała się prezentacja   dwujęzycznej książki Mykoły Kupczyka – o Tomaszu Padurze. Pan Mykoła był jednym z pierwszych, który odnalazł płytę grobową z nazwiskiem Padury na starym polskim cmentarzu w Machnówce pod Koziatyniem i bardzo dobrze zbadał jego losy, szczególnie po powstaniu listopadowym na Podolu i opisał je w swojej książce. Każdy chętny mógł za darmo otrzymać tę publikację w prezencie z autorskim podpisem.

Ciekawostką spotkania stała się także ekspozycja obrazów „Machnówka w XIX w. oczami współczesnych artystów”. Na obrazach można było zobaczyć współczesną interpretację wyglądu Tomasza Padury i Wacława Rzewuskiego, bliskiego przyjaciela Padury, który poległ w bitwie z Rosjanami w 1831 roku pod Daszowem w trakcie powstania listopadowego, a także – widoki Machnówki.

Organizatorami prezentacji i realizatorami projektu „Hej, Sokoły” są Winnickie Centrum Medialne “Własno” przy wsparciu Ministerstwa Kultury Ukrainy, Ukraińskiego Funduszu Kulturalnego, władz lokalnych i regionalnych.

Tomasz Padura herbu Sas (1801-1871) — polsko-ukraiński poeta, autor tekstów, kobziarz-torbanista. Autor ponad 200 utworów zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim i bardzo popularnych, a także śpiewanych po wsiach dumek ukraińskich.

Redakcja, 21 października 2019 r.

l

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code