Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Od zabawy do praktycznych ćwiczeń. W Winnicy odbyły się warsztaty dziennikarskie

Od zabawy do praktycznych ćwiczeń. W Winnicy odbyły się warsztaty dziennikarskie

26 listopada członkowie i wolontariusze redakcji „Słowa Polskiego” po raz pierwszy zebrali się razem by podczas warsztatów integracyjno-edukacyjnych w Galerii „Interszyk” podwyższać poziom swoich umiejętności w dziedzinie sztuki dziennikarskiej.

Swoim doświadczeniem z wołyńskimi i podolskimi autorami publikacji dla „Słowa Polskiego” dzielił się Paweł Bobołowicz – polski dziennikarz Radia Wnet oraz TVP Info, który obecnie mieszka i pracuje w Kijowie. Paweł przygotował multimedialną prezentację i wspaniały wykład na temat etyki dziennikarskiej, pisania dobrych artykułów, tworzenia do nich tytułów, obiektywności dziennikarskiej oraz zasad dobrego dziennikarstwa. 15 uczestników warsztatów z uwagą dosłuchiwało się do słów doświadczonego dziennikarza i później wykorzystało nabytą wiedzę podczas praktycznej części warsztatów.

Jednym z dwóch zadań, przewidzianych w ramach szkolenia, było napisanie artykułu do 2 tys. znaków o wycieczce po Winnicy, którą o 11.40 tego samego dnia poprowadził znany winnicki historyk Oleksander Fedoryszen. Goście z innych miast zobaczyli najciekawsze zabytki z doby I RP, budynek, gdzie Piłsudski spotykał się z Petlurą oraz unikatowe podziemia klasztoru kapucynów, część których jest o 100 lat starsza, niż sam klasztor (XVII w.).

Drugie zadanie polegało na wymyśleniu przez każdego uczestnika warsztatów trzech tytułów dla tekstu o pogrzebie 27 żołnierzy WP w Mościskach, którzy śpieszyli we wrześniu 1939 z odsieczą do Lwowa. Rezultaty działań autorów „Słowa” ocenił i podsumował Paweł Bobołowicz. Zaznaczył, że dobry tytuł, a także lead często mają decydujące znaczenie dla uzyskania wysokiej frekwencji klikalności artykułu na portalu informacyjnym. Jednocześnie dziennikarz Radia Wnet zastrzegł o wykorzystania tytułów typu „Polskie cmentarze pełne rodaków”, żeby pozostawać w granicach obiektywizmu i poprawności etycznej.

Warsztaty dziennikarskie w Winnicy zakończyły się rozdaniem certyfikatów i pen-drive’ów z logiem „Słowa Polskiego”. Jerzy Wójcicki, główny redaktor „Słowa” podsumował działalność portalu, gazety i programu telewizyjnego o tej samej nazwie w perspektywie pięciu lat wstecz, nawiązując do tradycji lwowskiego czasopisma o tej samej nazwie, które powstało w 1895 roku i po II wojnie światowej odrodziło się we Wrocławiu. Niestety po przejęciu znacznej części polskich mediów w 2003-2005 roku przez zachodnich inwestorów, ten tytuł upadł i odrodził się w 2012 roku na Ukrainie, jako czasopismo, relacjujące wydarzenia  z życia Polaków na Ukrainie.

Po całodniowych warsztatach (9.45-17.00) zmęczeni ale pełni nowej wiedzy i doświadczeń uczestnicy szkolenia wyruszyli na zniszczony przez bolszewików w 1936 polski cmentarz w Winnicy, pomnik Wielkiego Terroru i Wielkiego Głodu, gdzie pomodlili się w intencji ofiar komunistycznego reżimu na Podolu oraz zapalili symboliczne znicze.

Uwieńczyła spotkanie dziennikarskie wspólna kolacja w kafejce „Biblioteka” w samym centrum miasta, gdzie w przyjacielskiej atmosferze goście z Żytomierza, dawnego Płoskirowa, Berdyczowa i Winnicy podzielili się wrażeniami z warsztatów i zacieśnili kontakty.

Projekt „Warsztaty dziennikarskie >>Słowa Polskiego<<” został zrealizowany przy wsparciu Fundacji Wolność i Demokracja w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. W warsztatach gościnnie uczestniczył przedstawiciel WiD Maciej Jastrzębski.

Słowo Polskie, 27.11.16 r.