Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Od wspólnej historii do wspólnej przyszłości

Od wspólnej historii do wspólnej przyszłości

występ historyka-połonista - Eugeniusza GodowanegoW Krzyżopolu na Winniczyźnie, w dniu 13 listopada 2013 roku po raz pierwszy obchodzono Narodowe Święto Niepodległości Polski. Uroczystość ta odbyła się pod hasłem „Od wspólnej historii do wspólnej przyszłości”. Organizatorami wydarzenia byli Krzyżopolska Rejonowa Organizacja Społeczna „Stowarzyszenie Polaków im. Wojciecha Darzyckiego” oraz Krzyżopolska Biblioteka Rejonowa.

Świąteczny koncert rozpoczął się od Hymnu Polski w wykonaniu dzieci. Podczas części oficjalnej zaproszonych gości powitał Wadym Stanowski – Prezes krzyżopolskiej organizacji, zrzeszającej Polaków: „Święto Niepodległości 11 listopada jest świętem naszej krwi, naszego ducha i naszego narodowego dziedzictwa kulturowego. W tym dniu szczególnie pamiętamy o naszej Ojczyźnie i o tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę” – zauważył Wadym Stanowski.

Oksana Krojtor – naczelnik rejonowego wydziału kultury i turystyki przy Krzyżopolskiej rejonowej administracji państwowej powiedziała, że to święto wnosi nowy impuls w życie miasta. I pokazuje, na ile głębokie korzenie ma ukraiński i polski naród. A więc ich przyszłość –  tylko w jedności.

Dalej zabrzmiały wiersze znanych polskich poetów, polskie pieśni ludowe, opowiadania o historycznej przeszłości Polski. Zachwycający program przygotowali uczniowie średniej ogólnokształcącej szkoły nr 1 w Krzyżopolu, którzy fakultatywnie uczą się języka polskiego.

Ciekawostką wieczoru okazał się występ historyka, polonisty dr. Eugeniusza Hodowanego, o wydarzeniach historycznych 1920 roku, a szczególnie o roli Krzyżopola w walkach pomiędzy polskimi oddziałami wojskowymi a bolszewikami.

WS, opracowanie Irena Rudnicka, bwp


Zdjęcia z uroczystości w Krzyżopolu

{morfeo 461}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code