Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Od Rzezi Wołyńskiej do operacji „Wisła” w nowej książce Grzegorza Motyki

Od Rzezi Wołyńskiej do operacji „Wisła” w nowej książce Grzegorza Motyki

Wydawnictwo „Duch i Litera”, działające przy Narodowym Uniwersytecie Kijowo-Mohylańska Akademia wydała w 2013 roku książkę „Od Rzezi Wołyńskiej do operacji „Wisła” Polsko-ukraiński konflikt 1943-1947”, autorstwa znanego polskiego historyka, profesora, dr. hab. Grzegorza Motyki.

Dziesiątki tysięcy zabitych cywilów, w tym dzieci i kobiet oraz chorych, setki spalonych wsi, ponad półtora miliona przesiedleńców, którzy na zawsze pożegnali się ze swoją małą ojczyzną i uciekli, pozostawiając cały swój życiowy dorobek – taki tragiczny bilans katastrofy cywilizacyjnej na polsko-ukraińskim pograniczu w latach II wojny światowej i kilka lat po jej zakończeniu. Chronologiczne granice konfliktu, zaznaczone „antypolską akcją”, której apogeum przypadło na połowę 1943 r. i operacją „Wisła” – „ostatecznym rozwiązaniem kwestii ukraińskiej” na terenie okupowanej przez Sowietów Polski w 1947 r. – o tym możemy przeczytać w książce, autor której jest uznawany za autorytet w dziedzinie historii nie tylko w Polsce lecz także i na Ukrainie. Publikacje Motyki pozwalają uważać go za wiodącego fachowca w dziedzinie ukrainistyki.

Obecnie książka jest dostępna wskutek wznowienia nakładu w tym roku (luty 2017 r.) dzięki środkom finansowym Ambasady RP w Kijowie oraz Przedstawicielstwa Polskiej Akademii Nauk w Kijowie.

Sergij Porowczuk, 24.02.17 r.