Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Od pomysłu do aktywnej fazy upamiętnienia polskich i ukraińskich żołnierzy (1920 r.) na Podolu

Od pomysłu do aktywnej fazy upamiętnienia polskich i ukraińskich żołnierzy (1920 r.) na Podolu

Jest pozwolenie na budowę pamiętnego znaku do 95. rocznicy Sojuszu polsko-ukraińskiego także w Lipowcu.

Po tym, jak władze Lipowca przeprowadziły debaty publiczne i uchwaliły decyzję  o postawieniu w centrum miasta pomnika zabitym przez bolszewików polskim i ukraińskim żołnierzom, prawie natychmiast ruszyły prace przygotowawcze w miejscu, gdzie ten pomnik ma stanąć.

Ekipa budowlana w krótkim czasie ma nie tylko przygotować fundament pod kamień z tablicą i krzyżem, lecz także usunąć stare lipy, które przeszkadzają dostępowi do przyszłego znaku.

Miejscowi mieszkańcy bardzo entuzjastycznie potraktowali powstanie nowego obiektu, jednoczącego pamięć historyczną Ukraińców i Polaków. Starsi lipowczanie wspominali o swoich przodkach, walczących w armii Petlury oraz miejscu, gdzie polscy żołnierze, zabici przez bandytów z 1 Konarmii Budionnego zostali pochowani.

Proboszcz kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny postanowił nawet by zdążyć ukończyć remont tej świątyni przed uroczystością odsłonięcia nowego pomnika. W momencie, kiedy delegacja z Winnicy odwiedziła kościół, trwała tam Msza, celebrowana przez kapłana grecko-katolickiego, co świadczy o tym, że z odnowionej świątyni będą korzystali także wierni obrządku wschodniego.

Burmistrz miasta Mykoła Majdaniuk wyznaczył osobę odpowiedzialną w zakładzie komunalnym, która będzie koordynowała na miejscu budowę pomnika. 20 lipca przed kościołem zostanie zainstalowany 2,5-metrowy granitowy głaz i przez trzy następne tygodnie będą trwały prace porządkowe. Tablica z napisem w dwóch językach zostanie przymocowana w drugiej połowie lipca. Na wrzesień zaplanowana jest uroczystość odsłonięcia tablicy z udziałem gości z Polski, Winnicy i Kijowa.

Jerzy Wójcicki, 15.07.15 r.

 

Dyrektor Zakładu Komunalnego Mykoła Walentynowicz i mer Lipowca Mykoła Majdaniuk w miejscu budowy


Lipowiecki kościół w trakcie remontu