Jesteś tutaj: Home » Inne » Od kwietnia w Warszawie działa „Akademia Wsparcia” dla dzieci z Ukrainy i Białorusi

Od kwietnia w Warszawie działa „Akademia Wsparcia” dla dzieci z Ukrainy i Białorusi

Fot. KPRP

Projekt „Akademia Wsparcia” realizowany przez Fundację, jak informuje strona prezydent.pl to zajęcia wspomagające adaptację dzieci z Ukrainy i Białorusi w polskich szkołach podstawowych i liceach.

12 października Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda odwiedziła szkołę integracyjno–adaptacyjną prowadzoną przez Fundację Zachód Wschód. Najnowszy projekt Fundacji, działający od kwietnia br., to wsparcie uczniów z Ukrainy, którzy zmuszeni byli przyjechać do Polski ze względu na trwającą w ich kraju wojnę.

Pierwsza Dama zapoznała się z działalnością warszawskiej szkoły oraz poznała uczniów. Obecnie pod opieką fundacji jest ponad 35 osób aktywnie korzystających z zajęć. Są to dzieci, które do polskich szkół trafiły ze słabą znajomością języka polskiego, co potęguje ich stres związany z nauką i wiąże się z trudnościami ze zrozumieniem przedmiotów. Jak tłumaczyli pedagodzy w godzinach porannych kilku kursantów uczy się online w systemie edukacji ukraińskiej, a po godz. 15.00 spotykają się uczniowie uczęszczający do szkoł polskich, często młodzi ludzie lączą oba te systemy nauki, spędzając w szkole cały dzień. – Takie dzieci chętnie przychodzą na nasze zajęcia, które pomagają im zrozumieć wiele tematów szkolnych i uzupełnić braki w nauce – mówili.

W Akademii prowadzone są nie tylko zajęcia z języka polskiego ale też lekcje matematyki, na których nauczyciel wyjaśnia uczniom terminy w języku polskim i pomaga nadążyć z programem szkolnym, lekcje z historii i literatury polskiej, języka angielskiego, informatyki oraz wyrównawcze zajęcia z innych przedmiotów szkolnych. Prowadzone są także lekcje z rysunku, a niektóre dzieci korzystają z pomocy profesjonalnego psychologa dziecięcego.

Sergiusz Olijnyk za: prezydent.pl, 21 października 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code