Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Od kontaktów prywatnych do współpracy samorządów lokalnych

Od kontaktów prywatnych do współpracy samorządów lokalnych

Współpraca Polaków oraz Ukraińców coraz częściej przechodzi od zwykłych kontaktów osób prywatnych we współdziałanie samorządów lokalnych a nawet całych resortów państwowych.

Najprężniej rozwijają się kontakty właśnie pomiędzy władzami samorządowymi. Polacy częściej proponują niż Ukraińcy podpisanie umów partnerskich ale i Ukraińcy także umieją wspaniale organizować pobyt polskich kolegów u siebie oraz chętnie przyjmują polską młodzież w ramach wymiany uczniowskiej.

Możliwość wyjazdu do Polski otrzymują już nie tylko dzieci z polskich rodzin przy pomocy księży katolickich, jak to było na początku lat 90-ch oraz członkowie polskich organizacji społecznych na Ukrainie ale także i dzieci zwykłych Ukraińców, szkoły których podpisały odpowiednie porozumienia ze szkołami w Polsce.

Najaktywniejszymi pod tym względem są samorządy Galicji, Podola oraz Wołynia. Kilka dni temu by potwierdzić chęć aktywnej współpracy do Bełchatowa wyruszyła delegacja z Nowograda Wołyńskiego (byłego Zwiahela). Oficjalnym powodem wycieczki stało się zaproszenie ukraińskich kolegów na świętowanie dnia Miasta Bełchatowa a także kontynuacja formalizowania stosunków pomiędzy miastami po podpisaniu wstępnego protokołu w 2011 roku.

Jak okazuje się, 660 km oraz granica państwowa, które dzielą Zwiahel a Bełchatów nie są przeszkodą na drodze aktywnej współpracy gospodarczej i kulturalnej. Ukraińcy nawet przywieźli do Bełchatowa inwestycyjne propozycje ze swojego regionu, zapraszając do kooperacji polskich biznesmenów. Polacy zaprezentowali zakład, produkujący specjalistyczny sprzęt medyczny oraz nowoczesną technologię utylizacji odpadów.

Goście z Ukrainy zwiedzili nie tylko Bełchatów ale także i znaczną część Małopolski – w tym i Krakowski Uniwersytet Ekonomiczny, gdzie wśród 22 tys. studentów jest także dużo studiującej młodzieży z Ukrainy.

Następnym krokiem będzie zaproszenie samorządowców z Bełchatowa na Międzynarodowe święto literatury i sztuki do Nowograda „Źródła Łesi Ukrainki”, podczas którego burmistrz miasta Włodzimierz Zagrywyj planuje podpisać rozszerzoną umowę o współpracy pomiędzy miastami Wołynia i Niziny Mazowieckiej.

Alina Zielińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code