Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Od 3 lipca 2021 zakaz sprzedaży i używania produktów z plastiku w UE

Od 3 lipca 2021 zakaz sprzedaży i używania produktów z plastiku w UE

Fot. zakupka.com

Plastikowe sztućce, talerzyki, kubki, mieszadełka do kawy czy plastikowe patyczki higieniczne – te produkty zgodnie z dyrektywą unijną z 5 czerwca 2019 roku mają zniknąć ze sprzedaży już od soboty 3 lipca 2021 roku.

Unia Europejska zdecydowała, że ze sprzedaży powinny zostać całkowicie wycofane 10 grup plastikowych produktów. Państwa członkowskie miały dwa lata na przygotowanie i zaimplementowanie odpowiednich przepisów na poziomie lokalnym.

Wprowadzony przez UE całkowity zakaz obrotu dziesięcioma produktami plastikowymi jednorazowego użytku obejmuje między innymi styropianowe menuboxy, w których sprzedawane są dana na wynos, kubki styropianowe, plastikowe sztućce, słomki, talerze, patyczki do balonów czy patyczki do uszu obowiązuje we Wspólnocie od 3 lipca 2021 roku.

To początek zmian, zakaz sprzedaży wyrobów plastikowych będzie systematycznie rozszerzany do 2030 roku, by zmniejszyć niekorzystny wpływ tworzyw sztucznych na środowisko.

W dalszej perspektywie, od 3 stycznia 2025 roku, UE wprowadzi ograniczenia w stosowaniu plastikowych nakrętek i wieczek. Od tej daty będą musiały być przymocowane na stałe do butelek i pojemników. Równocześnie pojawi się wymóg wytwarzania butelek plastikowych z materiałów przynajmniej w 25 procentach pochodzących z recyklingu. W 2030 roku stosunek ten ma wzrosnąć do minimum 30 procent.

Unia postawi także ambitne cele dla poziomu zbiórki i ponownego przetwarzania plastikowych butelek na napoje jednorazowe. Od 2025 do ponownego przetwarzania ma trafiać minimum 77 procent takich produktów, od 2029 roku do recyklingu ma trafiać już 90 procent takich opakowań.

Zakaz sprzedaży wybranych produktów plastikowych od 3 lipca 2021 ma obowiązywać wszędzie, zakaz używania ograniczony jest do zastosowań komercyjnych: na przykład wydawania posiłków na wynos.

Walentyna Jusupowa za: radiozet, 6 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code