Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Od 1 stycznia 2023 roku blisko 80 tysięcy ukraińskich uchodźców w miejscach zbiorowego utrzymania będą ponosić 50 proc. kosztów

Od 1 stycznia 2023 roku blisko 80 tysięcy ukraińskich uchodźców w miejscach zbiorowego utrzymania będą ponosić 50 proc. kosztów

Fot. Redakcja

Wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker zapowiedział wprowadzenie zmian w systemie wsparcia uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają obecnie na terenie Polski.

Pytany przez dziennikarzy PAP o to, od kiedy partycypacja miałaby zostać wprowadzona odpowiedział, że osoby, które przebywają w miejscach zbiorowego zakwaterowania dłużej niż 120 dni od 1 stycznia będą ponosić 50 proc. kosztów utrzymania. Osoby, które teraz uciekają przed wojną będą miały zapewnione 120 dni pomocy w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, ale po tym czasie będą musiały partycypować w kosztach.

Dziś w Polsce przebywa ponad milion uchodźców z Ukrainy. Nowy system będzie miał na celu usuwanie patologii związanych z wypłacaniem środków. Drugim celem jest, aby osoby które wciąż mieszkają w miejscach zbiorowego zakwaterowania – to jest ok. 80 tys. osób z miliona – rozpoczęły partycypacje w utrzymaniu.

Nowelizacja tzw. ustawy pomocowej, która wprowadzi m.in. partycypację w kosztach utrzymania uchodźców w ciągu najbliższych tygodni trafi do Sejmu.

Można także rozważyć możliwość, gdy za utrzymanie ukraińskich uchodźców w Polsce zapłaci Unia Europejska lub inni zagraniczni partnerzy.

Słowo Polskie, 21 października 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code