Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Od 1 października prawie 39 tys. byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL obcięto emerytury

Od 1 października prawie 39 tys. byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL obcięto emerytury

Fot. newsweek.pl

Na mocy „ustawy dezubekizacyjnej” prawie 39 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL od 1 października, będzie miało obniżone emerytury i renty. Dodatkową korzyścią będzie zaoszczędzienie ponad 500 milionów zł w budżecie państwa.

Ustawa obniża emerytury i renty za okres „służby na rzecz totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Na mocy nowych przepisów, emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS: emerytura – 2,1 tys. zł (brutto), renta – 1,6 tys., renta rodzinna – 1,8 tys.

Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdzał Instytut Pamięci Narodowej. Z danych Instytutu wynika, że wystawił on dla Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA ponad 49 tys. informacji o przebiegu służby.

„W szczególnie uzasadnionych przypadkach” szef MSWiA może wyłączyć z przepisów ustawy osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa, ze względu na „krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelne wykonywanie zadań i obowiązków po 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia”.

Według informacji PAP, do końca września wpłynęło ok. 3 tysięcy wniosków o wyłączenie z ustawy na tej podstawie. „Wydanie rozstrzygnięcia w takiej sprawie wymaga przeprowadzenia szeregu czynności wyjaśniających. Są one konieczne do zgromadzenia niezbędnego materiału dowodowego” – poinformowało MSWiA.

Słowo Polskie na podstawie informacji dzieje.pl, 03.10.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code