Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Obywatele decydują

Obywatele decydują

Regionalne Forum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (RFRSO) odbyło się 25 lipca na terenie placu Europejskiego w Winnicy. Wśród zaproszonych gości byli działacze organizacji społecznych, także polskich, goście z Kielc oraz wykładowcy z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego.

W bardzo nowoczesnym formacie z uwzględnieniem potrzeb rodziców z małymi dziećmi w Winnicy odbyło się spotkanie liderów ruchu społecznego na Ukrainie z ich ukraińskimi kolegami. Forum odbywało się w formacie „Uliczny Uniwersytet”, tematycznych warsztatów, dyskusji, prezentacji wystawy zdjęć oraz inwestycyjnych możliwości obwodu winnickiego.

Organizatorami przedsięwzięcia była Fundacja „Podolska Gromada” oraz Agencja USAID przy współpracy z licznymi organizacjami Podola. W ramach Forum w kinie „Rodyna” zaprezentowano szereg filmów krótkometrażowych i animowanych ukraińskiej produkcji („Kinoprzestrzeń”), zaprezentowano najbardziej udane projekty społeczne, dyskutowano na temat reformy samorządowej.

Forum rozpoczęło się o 10 i trwało prawie do 17.00. W drugiej jego części odbyła się prezentacja ukraińskich i zagranicznych Fundacji, które oferowały wsparcie dla aktywnych miejscowych społecznych organizacji. W ramach „Hyde Parku” opowiadano o możliwości składania wniosków projektowych i poszukiwaniu partnera, który mógłby ciekawe inicjatywy poprzeć finansowo.

25 lipca w Winnicy tradycyjnie nie zabrakło polskich akcentów. Stowarzyszenie „Integracja Europa-Wschód” (Krzysztof i Magda Kalita) zaprezentowało swoje projekty, które realizuje na Ukrainie, w ramach „Kinoprzetrzeni” można było zobaczyć film „Powiedz kukurydza” o młodej dziewczynie z Polski, która ma defekt wymowy ale chce studiować na uniwersytecie teatralnym w Kijowie. Oprócz tego w głównym namiocie, gdzie odbywały się lekcje z udziałem znanych działaczy wykładowcy Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (m. Lwów) zaprezentowały program 1,5-rocznych studiów pt. „MA in Nonprofit Management” dla działaczy społecznych.

RFRSO w Winnicy odbyło się na bardzo wysokim poziomie, pogoda dopisała a lektorzy postarali się, by goście natychmiast zaczęli wykorzystywać nową wiedzę w swojej codziennej działalności społecznej.

Słowo Polskie, 25.07.15 r.

{morfeo 911}

{youtube}{/youtube}