Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Obwodowe seminarium polonistyczne w Żytomierzu

Obwodowe seminarium polonistyczne w Żytomierzu

Tematyczne spotkania nauczycieli języka polskiego w obwodzie żytomierskim są dobrą tradycją. Kolejne seminarium nauczycieli polonistów odbyło się 27 listopada w żytomierskiej szkole średniej Nr 28.

Głównym tematem było: „Nauczanie gramatyki języka polskiego w klasach młodszych”.

Nauczycielka Wiktoria Rozbicka – Gołub przeprowadziła demonstracyjną lekcję w klasie piątej pt. „Oznaczanie miękkości spółgłosek”. Podczas jej trwania pedagodzy mieli możliwość zobaczyć jak przebiegają zajęcia pozalekcyjne, przygotowane przez tę samą nauczycielkę, poświęcone tradycjom Świąt Bożego Narodzenia. Poloniści mogli zobaczyć, jak można zorganizować pracę tak aby dzieci w sposób atrakcyjny poznawały tradycję swoich przodków.

Po zajęciach nauczyciele przy kawie i herbacie omawiali przebieg lekcji i podzielili się własnym doświadczeniem.

Poruszono również problemy bieżące z którymi spotykają się nauczyciele na co dzień – brak podręczników, nie wystarczająca ilość godzin języka polskiego w szkołach ukraińskich. Niektóre miejscowości odczuwają dotkliwy brak nauczycieli polonistów. Należy zaznaczyć, że nie zważając na wszystko, zainteresowanie językiem polskim ciągle rośnie.  Historyk i nauczyciel języka polskiego Julia Nowicka przeprowadziła krótką wycieczkę dla nauczycieli po stolicy Wschodniego Wołynia, opowiadając o historii Żytomierza. Pani Julia pokazała polskie zabytki i inne ciekawostki. Seminarium obwodowe zakończyło się w miłej atmosferze. Wszyscy jego członkowie czekają na kolejne wiosenne spotkania. Poloniści wracali z nowym bagażem wiedzy i wrażeniami.

Spotkanie nauczycieli polonistów z obwodu żytomierskiego zostało zorganizowane przez Wojewódzki Instytut Podyplomowej Pedagogicznej Oświaty w Żytomierzu i Związek Nauczycieli Polonistów Żytomierszczyzny.

Mirosława Starowierow, 09.12.15 r.