Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Obwód winnicki chce „informatyzować się” w szybkim tempie

Obwód winnicki chce „informatyzować się” w szybkim tempie

Po wprowadzeniu e-administracji prawie na wszystkich szczeblach działalności urzędów w mieście Winnica przyszedł czas na aktywizowanie prowincji w tej dziedzinie.

1 grudnia w nowoczesnym centrum coworkingowym IHUB, otwartym niedawno w samym centrum miasta przy ulicy Puszkina, odbyła się prezentacja i omówienie „Regionalnego Programu Informatyzacji  >> Elektroniczna Winniczyzna<<”. Wzięli w niej udział prezydent Fundacji „Europa Wschodnia” Wiktor Lach, zastępca przewodniczącego Agencji Państwowej ds e-administracji Aleksy Wyskub, przedstawiciele władz miasta Winnicy i obwodu oraz prezesi i członkowie, zainteresowani w rozwoju systemu okazywania usług i komunikacji przez Internet.

Promocja e-administracji w ramach „Elektronicznej Winnicczyzny” finansowany jest przez „Konfederację Szwajcarską”. W roli lokalnego partnera wystąpiła Podolska Agencja Rozwoju Regionalnego. Dalszy rozwój programu, zaplanowanego na 3 lata (2016-2018) będzie dofinansowany z obwodowego budżetu oraz innych źródeł, nie zabronionych przez ukraińskie ustawodawstwo.

– W Winnicy na 1000 osób zarejestrowano ponad 1500 wniosków przez system e-administracji (w ramach wizyty do placówek „przeźroczyste biuro / Прозорий офіс” ), lecz na poziomie rejonów i wsi ten wskaźnik stanowi zaledwie 150 wniosków – poinformowała zebranych Ludmiła Lachowicz z Administracji Obwodowej.

Instalacje komputerowe i sieci na prowincji są bardzo przestarzałe i nie odpowiadają współczesnym wymogom. Ich wymiana i podłączenie lokalnych sieci do jednego ogólnoobwodowego i ogólnokrajowego systemu jest jednym z najważniejszych celów, które stawiają przed sobą inicjatorzy „Elektronicznej Winniczyzny”.

Słowo Polskie, 01.12.15 r.