Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Obóz letni w Węgrowie pt.: „Polacy z Ukrainy – rozwój młodego pokolenia”

Obóz letni w Węgrowie pt.: „Polacy z Ukrainy – rozwój młodego pokolenia”

W dniach 21-28 sierpnia br. młodzież z Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia „Polonia Zwiahelszczyzny” z Nowogroda-Wołyńskiego oraz Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia im. Henryka Sienkiewicza w Malinie uczestniczyła w obozie letnim „Polacy z Ukrainy – rozwój młodego pokolenia”, który odbył się w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie.

W ciągu tych dni dla dzieci organizowano sporo wycieczek, zabaw, gry sportowych, warsztatów muzycznych i liderskich, spacerów tematycznych związanych z historią zwiedzających przez nich miast, poznawali historię wybitych Polaków – narodowych patronów roku 2022.

Pierwszego dnia grupa miała możliwość zwiedzić miasto Węgrów i okolice. Młodzież polskiego pochodzenia z Ukrainy poznała bliżej miasto, w którym w ciągu tygodnia przebywała. W tym dniu, wieczorem odbyło się uroczyste otwarcie obozu.

W czasie obozu grupa zwiedziła stolicę Warszawę: Stare Miasto, Łazienki Królewskie, a także Muzeum Geologiczne. Niemniej intersujący był wyjazd do pobliskiego Drohiczyna. Tam młodzież zwiedzała miasto od rejsu katamaranem po rzece Bug. Następnie, weszli na Górę Zamkową, na szczycie której zobaczyliśmy Pomnik Niepodległości. Kolejnymi punktami wycieczek były: Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II, Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej, Puszczyk Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Zwiedzając miasto Liw, wycieczkę rozpoczęli od Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. Następnie – Zwierzyniec Eurostruś w Borzychach.

Bardzo ważnym jest to, że grupa z Ukrainy będąc w Polsce, nie zapomniała o ważnych datach naszego Państwa: 23 sierpnia – Dzień Flagi Ukraińskiej i 24 sierpnia – Dzień Niepodległości Ukrainy. Z okazji tych ważnych dat, młodzież z opiekunami uczestniczyła we mszy świętej, modląc się o pokój w Ukrainie, zwycięstwo naszego kraju i szybką odbudowę Ukrainy, w Klasztorze Franciszkanów. Później odbył się świąteczny koncert. Na tym koncercie był obecny także prezes Fundacji Polska360 Pan Artur Konrad. Młodzież z Ukrainy zaprezentowała na scenę przepiękne występy!

W dniu ostatnim, wieczorem odbyło się podsumowanie obozu „Polacy z Ukrainy – rozwój młodego pokolenia”, każdy uczestnik obozu otrzymał dyplom, tablet i upominki. A później odbyło się pożegnalne ognisko w cudownej rodzinnej atmosferze. Razem śpiewali wszystkim znane piosenki przy ognisku. Wspaniałe dni pełne emocji!

Wierzymy, że przeprowadzone zajęcia, otrzymana wiedza wzbogaciła każdego z uczestników naszego obozu, nadała rozumienie, że wiedza o historii kraju, o jej bohaterach, którzy walczyli o Niepodległość i rozwój kraju, jest kluczowym w stanowieniu tożsamości narodowej.

Dziękujemy naszym opiekunom, z Polski i Ukrainy, za pozytywną atmosferę i emocje, interesujące zajęcia, za stałą opiekę naszych dzieci i za bardzo cenne upominki i prezenty.
Obóz został zorganizowany przez Fundację Polska360 we współpracy ze Studenckim Klubem Polskim w Żytomierzu. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Katarzyna Rudenko, Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie im. H. Sienkiewicza w Malinie, Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 10 września 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code