Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Obchody Święta Niepodległości Polski w WOK

Obchody Święta Niepodległości Polski w WOK

Orderami i honorowymi medalami RP zostało wyróżnionych trzech przedstawicieli duchowieństwa rzymskokatolickiego oraz honorowy prezes Konfederacji Polaków Podola Jan Glińczewski podczas obchodów Święta Niepodległości Polski w Winnicy.

Organizowaną 7 listopada w restauracji „Welur” przez Konsulat Generalny RP w Winnicy uroczystość, zaszczycili swoja obecnością przedstawiciele ukraińskich władz wszystkich szczebli, konsul generalny rumuńskiego konsulatu w Czerniowcach Eleonora Mołdowan, prezesi organizacji polskich z Podola, Wołynia i Bukowiny oraz duchowieństwo.

Swoim śpiewem imprezę udekorował chór „Sursum Corda” z Kamieńca Podolskiego. W jego wykonaniu można było posłuchać „Rotę”, „O, mój rozmarynie”,  „Wojenko, wojenko” oraz ukraińskie pieśni patriotyczne.

Z szacunku do Święta Niepodległości Polski zmieniono „tradycyjną” kolejność wykonania hymnów narodowych – na początku zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” a po nim – ukraiński hymn. W roli prowadzącego wystąpił konsul generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak, który po kolei przekazywał mikrofon przedstawicielce rumuńskiej dyplomacji, przewodniczącym winnickiej i chmielnickiej administracji obwodowych, gościowi z województwa świętokrzyskiego oraz biskupowi ordynariuszowi diecezji kamieniecko-podolskiej Leonowi Dubrawskiemu.

– Nas łączy dużo więcej, niż dzieli. Nas jednoczy mentalność i wspólna historia – mówił przewodniczący Winnickiej Administracji Obwodowej Walerij Korowij.

– Trzeba być patriotą swojego kraju nie tylko na słowach, lecz potwierdzić swój patriotyzm czynami – podkreślał bp Leon, dziękując za honorowe odznaczenie państwowe RP, wręczone mu przez konsula Olejniczaka. Oprócz biskupa medalami zostali uhonorowani ks. Alojzy Kosobucki z Kamieńca Podolskiego, ks. Adam Przywuski z Latyczowa oraz ww. Jan Glińczewski.

Po części oficjalnej, która nie trwała zbyt długo, biskup Dubrawski pobłogosławił jedzenie, po czym konsul generalny zaprosił wszystkich do częstowania się rozmaitymi potrawami z mięsa, ciastkami i winem.

Przyjęcie z okazji Święta Niepodległości Polski zostało zorganizowane na bardzo wysokim poziomie. Konsul generalny już zapowiedział, że na tradycyjne Spotkania Wigilijne zostanie zaproszone znacznie szersze grono publiczności polskiego pochodzenia i że akcent będzie stawiany na promowanie przede wszystkim lokalnych polskich zespołów z obwodów żytomierskiego, winnickiego, chmielnickiego i żytomierskiego, poziom artystyczny których jest równie wysoki, jak gości z Polski.

Słowo Polskie, 08.11.15 r.