Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Obchody poświęcone pamięci poległych legionistów w Kostiuchnówce

Obchody poświęcone pamięci poległych legionistów w Kostiuchnówce

W sobotę 25 sierpnia na cmentarz wojenny w Polskim Lasku licznie przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych z Łucka, Kowla, Równego, Maniewicz, Zdołbunowa i Tarnopola, środowisk patriotycznych z Łodzi, Lublina, Hrubieszowa, Chełma, Mielca.

Wśród zaproszonych gości można było odnaleźć dyrektora łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr. Dariusza Roguta, przedstawicieli Wojska Polskiego, Straży Granicznej, policji, straży pożarnej, leśników, dyrektorów szkół polskich i ukraińskich, a także rodziny legionistów. Byli też samorządowcy na co dzień współpracujący z partnerami ukraińskimi: z samorządu województwa łódzkiego, z Łodzi, Zgierza i powiatu zgierskiego, gminy Rozprza, gminy Bielany.

Konsulat Generalny RP w Łucku, który patronował obchodom, reprezentowali Konsul Generalny RP w Łucku Wiesław Mazur oraz konsul Aneta Ksel.
Uroczystość rozpoczął harcerski apel, na który wystąpiły wspólnie reprezentacje ZHP z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego oraz Harcerskiego Hufca Wołyń.

Mszę św. w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy Legionów Polskich odprawił ks. Andrzej Kwiczala, proboszcz parafii pw. Ducha Św. w Maniewiczach.

Po złożeniu kwiatów na mogiłach bohaterów sprzed stu lat obchody przeniosły się do Centrum w Kostiuchnówce, gdzie odbył się piknik z okazji dwudziestolecia harcerskiej służby pamięci.

Uroczystości zakończył spektakl „Ego te absolvo” w wykonaniu Huberta Kułacza, przygotowany na podstawie pamiętników młodego kapelana II Brygady Legionów ks. Józefa Panasia.

Walki pod Kostiuchnówką na Wołyniu (4-6 lipca 1916 roku) były największą bitwą Legionów Polskich i jednocześnie pierwszym starciem w XX wieku stoczonym przez polskich żołnierzy, które miało polityczne konsekwencje. Pod wpływem oceny tego właśnie wysiłku legionistów został wydany przez cesarzy austro-węgierskiego i niemieckiego Akt 5 listopada. W dokumencie tym znalazła się obietnica utworzenia Królestwa Polskiego.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Łucku, 29.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *